Korpus płużny nie jest jedynym narzędziem, który wyposaża się w zabezpieczenia przeciwkamieniowe (przeciążeniowe). Różnego rodzaju bezpieczniki można również spotkać w bronach talerzowych czy kultywatorach. Zabezpieczane są zęby i talerze. Wiele firm stara się opracowywać własne mniej lub bardziej interesujące rozwiązania. Niektóre okazują się być przełomowe, inne zaś nie wnoszą niczego nowego. Najczęściej jednak większość z tych rozwiązań opiera się na kilku podstawowych rodzajach zabezpieczeń: na kołek ścinany (śrubowe), sprężynowe, resorowe i hydrauliczne. Stosowanie zabezpieczeń znacznie przedłuża żywotność urządzenia oraz zabezpiecza przed przeciążeniem maszyny i połączeń spawanych.

Mocarny kołek

Zabezpieczenie na kołek ścinany, nazywane również zabezpieczeniem śrubowym, jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Większość polskich i zagranicznych producentów oferuje zabezpieczenia śrubowe w najtańszych standardowych wersjach maszyn. Kiedy maszyna, na przykład pług, trafia na kamień w glebie, korpus odchyla się do tyłu, ścinając tym samym zabezpieczającą śrubę (w przypadku kultywatora Delta firmy Konskilde śruba może być montowana w dwóch położeniach, co umożliwia zmianę kąta ustawienia zęba). Jeśli śruba zostanie ścięta, trzeba założyć nową. No i tutaj zaczynają się schody. Użytkownicy pługów pracujących na glebach zakamienionych często narzekają na zabezpieczenia tego typu. Dlaczego? Jednorazowy wyjazd w pole wiąże się z dodatkowym wykorzystaniem wiadra śrub. Najechanie na większy kamień powoduje często ścięcie śruby. Z tego powodu warto zastanowić się przed zakupem takiego pługa. Być może kupno urządzenia droższego z innym zabezpieczeniem będzie się bardziej kalkulować.

Oczywiście, nie zawsze występuje taka sytuacja. Niektórzy producenci stosują mocne śruby przeznaczone właśnie na ziemie ciężkie, które nie zrywają się tak szybko. Poza tym w przypadku gleb niezakamienionych jest to bardzo dobre zabezpieczenie, które dobrze spełnia swoją rolę. Przykładowe maszyny wyposażone w zabezpieczenie śrubowe to: pług Ibis (pług obracalny) i Tur B (pług zagonowy) Unii Grudziądz. Zabezpieczenie ścinane dostępne jest również we wszystkich modelach pługów Vogel & Noot serii ©plus. Pługi z tej serii dostępne są również z innymi zabezpieczeniami.