O nowych modelach ładowarek teleskopowych Bobcat pisaliśmy już na łamach naszego portalu. W ostatnich dniach mieliśmy okazję przeprowadzić jazdy testowe nową maszyną w jednym z francuskich gospodarstw. Pierwsze wrażenia są dość pozytywne - ładowarki są intuicyjne w obsłudze i oferują kilka przydatnych funkcji.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim SHS (Smart Handling System). Jest to system elektroniczny, który pozwala na ograniczenie przepływu w układzie hydraulicznym ładowarki. W praktyce oznacza to możliwość szybkiego dostosowania prędkości pracy wysięgnika teleskopowego do aktualnych potrzeb.

Dla przykładu, przy załadunku palet z nawozem, czy pracy na maksymalnej wysokości wysięgnika (dla modeli 358 – 5,88 m) przepływ oleju w układzie można ograniczyć. Pozwoli to na wolniejszą, delikatną i zarazem bardziej precyzyjną pracę wysięgnika, niezależnie od prędkości obrotowej silnika, czy np. gwałtownego ruchu dżojstikiem.

Z kolei podczas wykonywania prac ziemnych, czy ładowania obornika, gdzie precyzja nie jest aż tak istotna, a zależy nam na wysokiej wydajności, warto wykorzystać pełną moc układu.

Do sterowania układem Bobcat SHS wykorzystywane są przyciski ‘’+’’ i ‘‘-‘‘ umieszczone na dżojstiku, a aktualna wartość ograniczonego przepływu jest prezentowana w procentach na wyświetlaczu deski rozdzielczej.

Te same przyciski mogą być również wykorzystane do nastawiania parametrów systemu SMS (Speed Management System – system kontroli prędkości). Pozwala on na ustawienie maksymalnej prędkości jazdy w konkretnym zakresie (procentowo w stosunku do maksymalnej prędkości jazdy).

Dla przykładu modele TL 358+ dysponują hydrostatycznym układem jezdnym z dwoma zakresami, a zatem w każdym z nich jest możliwość dostosowania maksymalnej prędkości jazdy w stosunku 0-100 proc. W przypadku modelu TL 470, ze względu na zastosowanie dodatkowej przekładni mechanicznej mamy do dyspozycji aż 4 zakresy, w których prędkość w krótkim czasie może być ograniczona za pomocą SMS.

Na uwagę zasługuje również układ amortyzacji wysięgnika teleskopowego (w modelu TL358 opcja). Załączanie oraz rozłączenie układu odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego na dżojstiku.