Wartość energetyczna brykietu ze słomy waha się w granicach od 16 do 19,5 MJ/kg co oznacza, że aby zastąpić 1 t węgla kamiennego potrzeba 1,25 - 1,5 t słomianego brykietu. Do jego produkcji nie są potrzebne żadne dodatkowe substancje. Niezbędne są jednak odpowiednie urządzenia, których kilka przedstawiamy poniżej. Mając na uwadze indywidualne gospodarstwa, wybraliśmy kilka modeli o wydajności do 200 kg/godz., do których obsługi wystarczy jedna osoba.

ALCHEMIK

Alchemik to rodzinna firma oferująca 9 modeli brykieciarek z hydraulicznym systemem brykietowania. Można je wykorzystać m.in. do brykietowania słomy, siana, trocin, makulatury, liści itp. Sześć spośród produkowanych urządzeń ma wydajność do 200 kg/godz. Najmniejsze wyposażone jest w silnik o mocy 3,5 KW i w ciągu godziny może przerobić do 30 kg słomy zużywając przy tym około 2 kWh energii elektrycznej. Producent zastrzega jednak, że jest to jednak model dość rzadko wykorzystywany komercyjnie. Najczęściej służy jako maszyna wystawowa.

W tym i dwóch większych modelach zbiornik na surowiec jest osadzony na wspólnej ramie z blokiem prasującym. Pozwala to na zachowanie stosunkowo niewielkich gabarytów urządzenia. W modelu APT 60 o wydajności do 140 kg/godz., zbiornik jest umieszczony na zewnątrz jest on typu otwartego. Wyposażony jest w system filtracji i okno do sprawdzania poziomu surowca w zbiorniku. Na zamówienie może zostać wykonany zbiornik zamknięty. Dla zapewnienia bezawaryjnej pracy olej w układzie hydraulicznym brykieciarki poddawany jest chłodzeniu. Siła nacisku tłoka w przypadku tego urządzenia równa się 1000 kg/cm2.

ASKET

Asket z Poznania to firma z wieloletnią tradycją w produkcji urządzeń do przetwarzania biomasy. W zakresie wydajności do do 200 kg/godz., firma oferuje Biomasser Solo BS06 przerabiający w ciągu godziny do 60 kg słomy i Biomasser Duo BS210, który w tym samym czasie brykietuje nawet 140 kg słomy. Do zagęszczania materiału oba urządzenia wykorzystują mechanizm śrubowy. Jego zaletą jest możliwość brykietowania materiału o wilgotności nawet do 30 proc. podczas gdy w przypadku mechanizmu hydraulicznego wsad powinien mieć wilgotność około 15 proc. To w większości przypadków eliminuje konieczność dosuszania słomy.