Czy ciągnik o mocy 120 KM za 220 tys. zł (ceny netto) można nazwać pozycją budżetową? Taka cena (kwota brutto sięgnie 270 tys. zł) u większości producentów okazuje się niezbędnym minimum, chcąc kupić traktor z półki "ponadkompaktowej" (choć są wyjątki) z kilkoma opcjami wyposażenia, które naszym zdaniem powinny się znaleźć w tego typu ciągnikach. Podajemy kilka przykładów takich maszyn. O innych będzie można przeczytać już wkótce.

ZETOR FORTERRA 120 HSX

Nasze zestawienie otwierają ciągniki Zetor, a konkretnie modele: Forterra 120 i Forterra 120 HSX. To właśnie te ciągniki można kupić w kwocie znacznie niższej niż zakładane 220 tys. zł. Katalogowa cena za podstawową wersję Forterry 120 opiewa dokładnie na 171 190 zł, natomiast Forterry 120 HSX - na 184 950 zł. Co różni od siebie te maszyny? Przede wszystkim przekładnia, która w zwykłej Forterze ma 24 biegi do przodu i 18 wstecz, a w HSX jest to 30/30. W obydwu przypadkach na każdym biegu mamy do dyspozycji 3 półbiegi zmieniane pod obciążeniem, tyle że w HSX-ie jest 5 biegów zamiast 4. Do zmiany kierunku jazdy w HSX-ie służy elektrohydrauliczny rewers. Drugą ważną cechą odróżniającą od siebie ciągniki jest zastosowany w HSX-ie rozbudowany układ hydrauliczny marki Bosch, z funkcją HitchTronic, która pozwala na automatyczną regulację tylnego TUZ (w obydwu przypadkach pompa ma wydajność 70 l/min. Układ jest sterowany z panelu EHR, a udźwig podnośnika w porównaniu do standardowej Forterry został zwiększony o 0,8 t do 8,5 t. Ponadto HSX charakteryzuje się większym rozstawem osi - 2,59 m (większy o 100 mm).

W obydwu ciągnikach pracują te same silniki własnej produkcji. Są to jednostki 4-cylindrowe o pojemności 4,15 l, 16-zaworowe o mocy 117 KM.

W podstawowej wersji ciągników możemy odczuć przede wszystkim brak obciążników przednich i klimatyzacji. "Dokładając" kabinę Lux wyposażoną m.in. w klimatyzację, fotel pneumatyczny Grammer, podgrzewane lusterka i tylną szybę, regulowaną kolumnę kierownicy i dodatkowe oświetlenie robocze, układ amortyzacji kabiny oraz obciążniki przednie o masie 500 kg, cena wyjściowa Forterry 120 będzie opiewała na 186 tys. zł, adla Forterry 120 HSX - 199,8 tys. zł.

CASE IH MAXXUM 110

Ciekawą propozycją uniwersalnego ciągnika z koncernu CNH jest najmniejszy model z serii Case IH Maxxum, oznaczony liczbą 110. Dlaczego ciekawą? Ponieważ w dużym stopniu łączy zalety kompaktowego ciągnika z maszyną do cięższych zadań polowych.