Pokaz pracy maszyn zorganizowała w ostatni piątek (29.05.2015) firma Agrotechnika Krzysztof Laszuk z Cicibora Dużego. Na łące należącej klasztoru Ojców Paulinów w Leśnej Podlaskiej firma zaprezentowała pełen zestaw maszyn do zbioru zielonek i inny sprzęt.

W pokazie wzięło udział kilkaset osób. Na łąkę przybyli klienci firmy, osoby zainteresowane zakupem maszyn oraz uczniowie z nauczycielami z miejscowego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Firma Agrotechnika jest m.in. dealerem John Deere. Dlatego wszystkie prezentowane maszyny towarzyszące były pokazywane właśnie przy ciągnikach tej marki. Sławomir Łukasiuk z John Deere Financial, omówił krótko zasady promocyjnego zakupu maszyn zielonych maszyn w ramach programu finansowania fabrycznego.

W pokazie wzięły udział m.in. trzy zestawy koszące. Jako pierwszy została zaprezentowana kosiarka Vicon Extra 124 (2,4 m) z zawieszeniem bocznym, a następnie 328 (2,8 m) z centralnym układem zawieszenia. Pierwsza z kosiarek połączona była z ciągnikiem John Deere 6090MC, druga - z 6100MC.

Charakterystycznym elementem kosiarek Vicon jest przede wszystkim listwa tnąca z dyskami, gdzie na każdym są zainstalowane po trzy noże tnące obracające się z prędkością do 3000 obr./min. Wysokość cięcia jest regulowana w zakresie 3-6 cm, a nożyki – za dopłatą – mogą być zmieniane bez odkręcania śrub (system szybkiego mocowania).

Zestawem, który wzbudził duże zainteresowanie wśród przybyłych gości była kosiarka z kondycjonerem John Deere 328A (2,8 m), połączona z ciągnikiem tej samej marki – John Deere 6115M. Przejazd był szybki, a trawa za maszyną spulchniona i równomiernie rozłożona.

- Ciekawostką w kosiarce jest m.in. to, że przez szybką zamianę kół w przekładni można zmniejszyć obroty kondycjonera. Dzięki temu można nią kosić również rośliny motylkowate nie obijając ich liści – tłumaczył Marek Daniluk z firmy Agrotechnika.

Kolejne przejazdy należały do maszyn przygotowujących paszę do zbioru. Do przetrząsania trawy użyto 4-wirnikowej przetrząsarki Kverneland Taarup 8452 z ciągnikiem John Deere 5100M (nowa seria produkowana w zakładach Augusta w USA), a następnie zgrabiarki Kverneland Taarup 9443. Z jednokaruzelową maszyną o szerokości roboczej aż 4,3 m, znakomicie współpracował mały, 3-cylindrowy John Deere 5055E (55 KM).