Jeśli ktoś planuje zakup samochodu osobowego czy dostawczego, wystarczy, że pójdzie do salonu, wybierze odpowiedni model, zajrzy do katalogu, aby sprawdzić cenę, i może kupować. Niestety, z maszynami rolniczymi jest już gorzej. Sprzedawcy stosują zasadę mówienia o cenie na sam koniec. A na wcześniejsze pytanie o jej wysokość odpowiadają wymijająco, najczęściej: „to zależy”. To praktyka nieuczciwa w stosunku do klienta.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Złośliwi twierdzą, że podstawowy powód to próba wyciągnięcia od klienta możliwie jak największych pieniędzy. Przez kilka bądź kilkanaście minut negocjacji można się wiele dowiedzieć o kupującym. Niektórzy twierdzą, że przez ten czas sprawny handlowiec potrafi wstępnie ocenić, na jaką kwotę klient jest w stanie się zgodzić. Czyli ta sama maszyna może mieć kilka różnych cen w zależności od tego, kto ją kupuje. Ile w tym prawdy? Można się tylko domyślać. Należy jednak pamiętać, że przykładowo podczas zakupu ciągnika mało kto odwiedza tylko jednego dilera i od razu u niego realizuje transakcję. Zwykle odwiedza się dwa, trzy, a nawet więcej okolicznych punktów sprzedaży, które różnią się cenami, obsługą, jakoś-cią i kosztami serwisu. Handlowcy powinni więc być konkurencyjni.

Jest jeszcze inne wytłumaczenie. Maszyny rolnicze są bardzo drogie. Przykładowo, za równowartość średniej jakości kombajnu zbożowego przeznaczonego do pracy na niewielkich obszarach można kupić samochód osobowy bardzo wysokiej klasy. Niejednokrotnie więc cena potrafi skutecznie odstraszyć nabywcę. Wówczas logicznym wydaje się nieinformowanie na samym początku, jaki jest koszt danej maszyny. Niemówienie jednak, a umyślne ukrywanie ceny, to dwie różne sprawy. Są firmy, które praktykę niepodawania cen tłumaczą tym, że argumentami świadczącymi na korzyść bądź niekorzyść maszyny powinny być walory techniczne i użytkowe. Tutaj jednak należy postawić pytanie: czy cena nie okazuje się jednym z walorów użytkowych? Najczęściej jest ona jednym z najważniejszych argumentów podczas planowania zakupu. W jaki więc sposób można sprawdzić cenę danej maszyny? W jednej sytuacji wystarczy telefon do producenta lub dilera, w drugiej nie. Wówczas warto skorzystać z Internetu. Na internetowych rolniczych forach dyskusyjnych użytkownicy często wymieniają się cenami, jakie uda się im uzyskać od sprzedających. W ten sposób można szybko i sprawnie zorientować się, jaki najwyższy pułap osiąga cena danej maszyny.