Około 40 proc. sprzedaży ciągników w Polsce stanowią maszyny z silnikami o mocy 50-75 KM. W dużej mierze wiąże się to z ciągle dużym rozdrobnieniem gospodarstw, gdzie stanowią one główną siłę pociągową. Coraz więcej rolników kupuje jednak takie maszyny, zastępując wysłużone "sześćdziesiątki" jako uniwersalne maszyny pomocnicze do wszelkiego rodzaju zadań w obrębie gospodarstw: współpracy z wozami paszowymi, ładowaczami czołowymi, a także do wykorzystania w lekkich pracach polowych: z maszynami zielonkowymi, opryskiwaczami czy rozsiewaczami nawozów. Kupujący taki ciągnik rolnicy oczekują przede wszystkim prostoty konstrukcji, zwrotności i niezawodności. Czy te wymagania spełnia aktualna oferta producentów? W dużej mierze tak, choć na pewno dzisiaj nie kupimy tak prostego ciągnika, jakim był Ursus C-360 sprzed trzech dekad. Maszyny są coraz bardziej skomplikowane przede wszystkim z powodu norm spalin i bezpieczeństwa, ale także wymagań samych farmerów i maszyn towarzyszących. Tak czy owak, rynek niewielkich ciągników oferuje bardzo szeroki wybór. W naszym zestawieniu przyjrzeliśmy się 9 wybranym modelom o mocy 60 i trochę ponad 60 KM.

CASE IH FARMALL C 65

Farmall to nazwa nawiązująca do pierwszych ciągników firmy Case: prostych, topornych, ale też bardzo użytecznych. Z tych trzech określeń do dzisiejszego Farmalla C pasuje jedynie to ostatnie.

Szukając ciągnika o mocy ok. 60 KM, nie sposób nie zajrzeć do oferty firmy Case IH. Model Farmall C 65 to dobry przykład, jak powinien wyglądać niewielki traktor do wszechstronnych zastosowań. Do napędu wykorzystano czterocylindrowy, 65-konny silnik FPT o pojemności 3,4 l i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 275 Nm przy 1500 obr./min. Nie jest to najwyższa wartość w naszym zestawieniu, jednak relatywnie duża pojemność skokowa daje nadzieję na długoletnią bezawaryjną eksploatację.

W standardzie napęd przekazywany jest za pomocą prostej przekładni ręcznej o 12 biegach z rewersem mechanicznym, jednak Farmalla C 65 można doposażyć zarówno w rewers bezsprzęgłowy, jak i przekładnię 20x20 w dwóch wersjach: z rewersem mechanicznym lub elektrohydraulicznym. Na uwagę zasługuje również podnośnik (z MHC) z funkcją Lift-o-matic, która pozwala na opuszczenie/podniesienie ramion podnośnika do nastawionej wcześniej wysokości. Kabina wykonana jest starannie i zapewnia przyzwoity komfort pracy i niezłe, jak na mały ciągnik, wygłuszenie. Tańszą, ale "uboższą" alternatywą Farmalla C jest Farmall A.