Ciągnik pokazano w Polsce po raz pierwszy na targach Polagra Premiery. Nowego Xeriona 5000 zasila jednostka napędowa Mercedes-Benz o mocy maksymalnej 530 KM spełniająca normę Tier 4 „final". W poprzedniej odsłonie modelu pod maską pracował Caterpillar.

- Zmiana jest znacząca. Mamy teraz o wiele wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, co będzie objawiało się niższym zużyciem paliwa. Potwierdzają to przeprowadzone testy - mówi Emil Kazimierczak z Claas Polska.

Unikalnym rozwiązaniem dla Xeriona jest konstrukcja stałoramowa z czterema kołami skrętnymi. To unikalne rozwiązanie, którego nie znajdziemy u konkurencji.

- Właściwie mamy tutaj do czynienia z dwoma unikalnymi rozwiązaniami. Pierwsze to jedna sztywna rama łączy całe nadwozie, wszystkie elementy są przytwierdzone do niej i to ona przenosi największe obciążenia. Dwie osie są skrętne. Drugim jest to, że jako jedyni oferujemy w tym zakresie mocy czyli powyżej 400 KM oferujemy przekładnię bezstopniową - mówi specjalista z Claasa.

System skrętu czterech kół daje możliwość ustawienia trzech trybów sterowania:
- skrętne tylko przednie koła - do transportu,
- cztery skrętne koła - podczas prac, do zawężania promienia skrętu,
- psi chód, a więc prowadzenie w ten sposób, że każde koło pozostawia swój ślad ograniczając tym samym ugniatanie gleby.

Ciągniki z kompletem obciążników waży około 24 tony. Obciążniki mają specjalne wnęki po to by można było łatwo zamontować przy pomocy ładowarki z widłami do palet. Dużo miejsca na obciążniki daje możliwość rozłożenia ich masy tak aby obciążenie na przednią i tylną oś było jednakowe uzyskując tym samym maksymalną trakcję.

Czy, ewentualnie kto kupuje w Polsce takie ciągniki? Specjalista z Claasa przekonuje, że jest wcale nie mała grupa klientów na tego rodzaju maszyny.

- Są to klienci posiadający gospodarstwa o powierzchni już 400-500 ha. Mają oni wysokowydajne gleby tzw. minutowe, gdzie są wąskie okna czasowe i trzeba dużymi maszynami wjechać aby zmieścić się w optymalnym czasie uprawy. Druga grupa to gospodarstwa wielkoobszarowe gdzie po prostu ciągniki współpracują z dużymi maszynami uprawowymi na dużych areałach - wyjaśnia Kazimierczak.

Xerion jest oferowany w trzech wersjach kabinowych: Track, czyli zamocowaną na stałe po środku maszyny; Track VC z możliwością obracania jej do tyłu oraz zabudowana nad pakietem chłodnic, gdzie ciągnik służy jako nośnik narzędzi. Takie rozwiązanie wykorzystują najczęściej hodowcy, zabudowując je najczęściej jako wozy asenizacyjne.