Nowy Xerion jest teraz oferowany jako modele: 4000, 4500 i 5000. Podstawowymi polami zadań nowych Xerionów są tak jak poprzednio ciężkie prace uprawowe, aplikacja gnojowicy i resztek pofermentacyjnych, praca w silosie a także przy rozdrabnianiu drewna i lesie.

Sprawdzona koncepcja „Trac" nie zmieniła się:
-cztery koła o równej wielkości na kierowanych osiach, średnica opon do 2,16 m
-bezstopniowy napęd jezdny przez ponad 530 KM
-prędkość maksymalna 50 km/h
-budowa z pełną ramą

Nowe maszyny są dostępne w trzech wariantach: TRAC (kabina stała po środku), TRAC VC (kabina obracana) oraz SADDLE TRAC (kabina stała z przodu). Ciągniki mogą pracować z różnymi urządzeniami zawieszanymi lub nabudowanymi.

Ważną nowością jest zastosowanie 6-cylindrowych silników Mercedes Benz. Na bazie technologii katalizatora SCR- spełniono wymagania normy emisji spalin Stage IV (Tier 4). Silniki z Common Rail osiągają maksymalny moment obrotowy już przy 1.300 obr/min i jest on stabilny w szerokim zakresie liczby obrotów. Xerion 4000 posiada pod maską silnik OM 470 LA o pojemności 11 litrów. Oba duże modele: Xerion 4500 i 5000 napędzane są przez OM 471 LA z pojemnością skokową 13 litrów.

Moce maksymalne silników nowych Xerionów to: 435, 490 i 530 KM

W ciągnikach Claas Xerion wprowadzono dwa warianty przekładni bezstopniowej: ZF Eccom 4.5 i Eccom 5.0. Podobnie jak dotychczas, ZF Eccom 4.5 dla modeli Trac oraz Trac VC obejmuje wiele funkcji, takich jak jazdę do przodu i do tyłu z pełną transmisją mocy oraz jazdę z prędkością maksymalną 50 wzgl. 40 km/h przy zredukowanej liczbie obrotów silnika.

Sprzęgło WOM należy do wyposażenia seryjnego a jako wyposażenie specjalne w ZF Eccom 4.5 dostępny jest napęd bocznikowy dla hydrauliki siłowej. Przez ten trzeci obieg hydrauliki można dodatkowo wykorzystywać do 90 kW mocy.

Korzystna cenowo i o prawie 700 kg lżejsza przekładnia ZF-Eccom 5.0 dostępna jest do wyboru z WOM lub bez niego. Prędkość maksymalna jest tu dla jazdy wstecz ograniczona do 30 km/h. ZF-Eccom 5.0 idealnie nadaje się do gospodarstw, gdzie Xerion Trac wykorzystywany jest do prac polowych. Właśnie z tego względu Claas oferuje wyposażenie do wyboru dla wszystkich modeli Trac, w Xerionie Saddle Trac 4000 jest to montowane seryjnie.