Ursus C-360 to nieodzowne wyposażenie wielu polskich gospodarstw, niestety ciągnik lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Poszukując alternatywy dla poczciwego Ursusa warto zastanowić się nad nową maszyną. Ile trzeba na nią wydać? Przedstawiamy 6 budżetowych propozycji maszyn, które mocą silnika nawiązują do popularnej "sześćdziesiątki".

Solis 50

Solis 50 to 47-konny przedstawiciel indyjskiego producenta maszyn rolniczych - firmy Solis i jednocześnie najtańsza propozycja w naszym zestawieniu. W podstawowej konfiguracji wersja z napędem na 2 koła kosztuje 49 tys. zł (wszystkie kwoty w artykule, brutto).

Dla użytkowników, którzy zamierzają wykorzystać ciągnik w cięższych pracach polowych producent przewidział również wersję z napędem na 4 koła, której podstawowa cena to 65 tys. zł. Oba ciągniki za dopłatą 10 tys. zł mogą być doposażone w kabinę. W tym zakresie do wyboru mamy kabinę produkcji polskiej (Bartesko), której profil predysponuje ciągnik do pracy w sadach lub szeroką kabinę produkcji tureckiej.

Solis 50 napędzany jest 3 cylindrowym silnikiem zasilanym rzędową pompą wtryskową. Ciągnik wyposażony jest w przekładnię dysponującś 8 przełożeniami do jazdy w przód oraz 2 do jazdy wstecz. Sercem układu hydraulicznego Solosa jest pompa hydrauliczna generująca przepływ oleju 30 l/min, która zasila m.in. tylny TUZ o udźwigu 1600 kg.

Kubota L5040

Orientacyjna cena najpopularniejszego Japończyka w standardowej wersji (bez kabiny) to 87,3 tys. zł. W kwocie tej dostępny jest model L 5040, którego standardowa konfiguracja obejmuje napęd na 4 koła, wspomaganie kierownicy, dwie sekcje hydrauliki zewnętrznej oraz belkę rolniczą.

W ciągniku pracuje 4 cylindrowy silnik (niespełna 51 KM) z mechanicznym wtryskiem paliwa. Za przeniesienie napędu w ciągniku Kubota L5040 odpowiada 16 biegowa przekładnia z mechanicznym rewersem. Układ hydrauliczny ciągnika zasilany jest z pompy o wydatku 35,6 l/min, a tylny TUZ Kuboty może dźwignąć 1750 kg.

Farmtrac 555 DT / Escort 550 DT

Farmtraca 555 DT, który jak przekonuje mrągowski producent jest najchętniej wybieranym ciągnikiem o mocy do 50 KM w Polsce, możemy mieć za 89,9 tys. zł. Co ważne mówimy tu o wersji z napędem na 4 koła (przednia oś Carraro, ze zwolnicami planetranymi). Ten sam model z napędem na jedną oś kosztuje obecnie 82,4 tys. zł.

W ciągniku pracuje 3-cylindrowy silnik generujący 48 KM. W ciągniku zastosowano przekładnię o stałym zazębieniu, która dysponuje 8 przełożeniami do jazdy w przód oraz 2 do jazdy wstecz. Układ hydrauliczny ciągnika zasila pompa o wydatku 34 l/min. W ciągnikach zastosowano podnośnik hydrauliczny firmy Mita o udźwigu 1400 kg (Farmtrac 555) i 1000 kg (Farmtrac 555DT), a także niezależny WOM o prędkości 540 obr./min przy 1810 obr./min jednostki napędowej.