PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Coraz większa niepewność na rynku maszyn

Coraz większa niepewność na rynku maszyn

Autor: farmer.pl/K.Hołownia

Dodano: 31-07-2013 14:12

Tagi:

Sytuacja na rynku maszyn jest na razie dość stabilna, ale fatalne ceny zbóż oraz brak subsydiów nie napawają optymizmem.Zapowiedzi wysokich plonów nasion zbóż i rzepaku na Świecie, przekładają się w ostatnich tygodniach na zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych ceny skupach. Taka sytuacja wpływa negatywnie na handel maszynami. W porównaniu do regresu na świece, spadek obrotów w Polsce jest mocniej widoczny - uważa Matthew Foster, wiceprezes Case IH w Europie.

- Widoczny jest niewielki trend zniżkowy w handlu maszynami rolniczymi, ale w skali światowej nie można mówić o dużych spadkach. W Polsce jest ona bardziej widoczny, ale uważam, że taka sytuacja jest nie końca wywołana cenami zbóż, a raczej brakiem w tym momencie dostępu do subsydiów - mówi Foster.

Według przedstawiciela Case IH, mimo słabych cen skupu produktów rolnych, duże, profesjonalne gospodarstwa i tak muszą patrzeć i planować przyszłość. Tam ciągle prowadzone są inwestycje w nowoczesny sprzęt.

Kiepską koniunkturę i brak dofinansowania do zakupu sprzętu odczuwają przede wszystkim mniejsze gospodarstwa, dysponujące niewielkim kapitałem, a takich w Polsce jest przecież bardzo dużo. W odróżnieniu od dużych gospodarstw, ich rozwój jest w dużym stopniu uzależniony od subsydiów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • A. Krzak 2013-08-01 06:42:47
    Kryzys na producentów maszyn dopiero nadchodzi. Myślę, że odczują go dosyć boleśnie? Ceny w ostatnich latach zostały mocno wywindowane i dzięki temu producenci maszyn nie myśleli o sposobach obniżenia kosztów produkcji. Teraz dopiero się zacznie!?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!