Agrotech to impreza, która już na stałe wpisana jest w krajobraz corocznych wydarzeń rolniczych. Tegoroczna wystawa to już 14. odsłona kieleckich targów. Organizatorzy, przygotowując tak duże przedsięwzięcie, zawsze liczą na zainteresowanie rolników i rzesze zwiedzających. Jednak jest to jeden z tych elementów, na który bezpośredniego wpływu nie mają. W tym roku w opozycji dodatkowo stanęła pogoda, która nie rozpieszczała zwiedzających i wystawców prezentujących swoje wyroby na zewnątrz hal wystawowych. Okazało się jednak, że zainteresowanie nowoczesnymi konstrukcjami rolniczymi jest tak duże, że nawet kiepska pogoda nie jest w stanie nikomu popsuć szyków.

Coraz ciaśniej

Ci, którzy byli na Agrotechu nie po raz pierwszy, potrafią bardzo szybko zorientować się, która edycja targów cieszyła się większym zainteresowaniem: tegoroczna czy ubiegłoroczna. – W tym roku, żeby przejść z hali do hali, trzeba było stać prawie w kolejce. Jest bardzo dużo ludzi – mówi jeden ze zwiedzających. I rzeczywiście. Zainteresowanie targami było bardzo duże. Liczba wystawców wyniosła blisko 450, a swoje produkty i usługi prezentowali na 40 tys. metrach kwadratowych.

Cała gama ciągników polskich i zagranicznych. Były maszyny najmniejsze – kilkunastokonne, sadownicze, ale również 8-, 100- i 200-konne. Nie zabrakło żadnej znanej marki. Oprócz ciągników były kombajny, maszyny zielonkowe, uprawowe, maszyny do zbioru roślin i zadawania paszy. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórzy rolnicy przyjechali na Agrotech w celu zrobienia zakupów, dlatego na niejednej maszynie można było zauważyć napis – „sprzedane”.

Nagród w bród

Złote medale, nagrody i wyróżnienia to nieodłączny element każdych targów. W ten sposób doceniane są pomysłowość, nowatorska myśl techniczna, zaangażowanie w rozwój rolnictwa i wiele innych aspektów ważnych dla użytkowników. Na Polagrze Premiery 2008 wręczono 14 Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich, na tegorocznej Fermie Bydła przyznano ich kilkadziesiąt, na XIV Agrotechu wręczono 6 Złotych Medali, a także wiele innych nagród.