Discolander XM jest przeznaczony do uprawy gleby w różnych technologiach. Jest to zupełnie nowa konstrukcja brony w ofercie Kuhn.

Tandemowa brona talerzowa Discolander XM jest składana pionowo. Zaczepia się ją do dolnych ramion trzypunktowego układu zaiwieszenia, dzięki czemu jest bardzo zwrotna. Siłownik na dyszlu pozwala na precyzyjną regulację maszyny wpoziomie.

Głębokość pracy reguluje się na wale, co ma zapewnić wysoką stabilność podczas pracy oraz opotymalne zagęszczenie uprawianej gleby. Tylny zaczep umożliwia agregowanie z różnymi wałami dogniatającymi: lekkim wałem T-Ring, nowym wałem T-Liner lub ciężkim wałem HD-Liner 600 i 700.

Charakterystycznym rozwiązanie dla maszyny jest sprężynowy uchwyt sekcji talerzy. Ma on zapewnić dokładne kopiowanie nierówności terenu i sprawdzićsię się na zakamienionych glebach, gdzie system chroni łożyska i zapobiega przenoszeniu wstrząsów na ramę maszyny.

Jednocześnie do bron Discolander firma Kuhn dedykuje siewniki do poplonów z serii SH.

Wśród najważniejszych zalet bron Discolander XM producent wymienia:

  • Większa zwrotność: Dzięki podczepieniu do dolnych ramion zaczepu ciągnika można wykonywać manewry na uwrociach na mniejszej przestrzeni.
  • Większy komfort posługi: w większości przypadków prosta regulacja hydrauliczna ze wskaźnikami ustawień (głębokość, regulacja w poziomie, kąt montowania talerzy, składanie i podnoszenie).
  • Wyższa jakość pracy: sprężynowe uchwyty sekcji talerzy gwarantują dokładne podcięcie i wymieszanie gleby na całej szerokości roboczej niezależnie od warunków pracy - duża zaleta w porównaniu z maszynami ze sztywnym mocowaniem talerzy.
    Szeroki wybór wałów zarówno lżejszych, jak i bardzo ciężkich pozwala na pracę na każdej glebie.
  • Uprawa ścierniska oraz przygotowanie gleby do siewu: Szybszy rozkład słomy dzięki połączeniu trzech czynników: gleby, wilgotności i powietrza. Nasiona chwastów wymieszane z glebą w jej wierzchniej warstwie szybko i równomiernie kiełkują, poprawiając skuteczność zabiegów. Dzięki warstwie mulczu na powierzchni pola zachowany zostaje optymalny zapas wody w glebie.
  • Przygotowanie gleby przed siewem: ta uniwersalna maszyna może pracować na głębokości do 15 cm, co pozwala dobrze przygotować glebę do siewu.
  • Praca w warunkach dużej ilości resztek pożniwnych: duży prześwit pod ramą oraz talerze o znacznej średnicy (660 mm), zapewniają bezproblemową pracę na polach z dużą ilością resztek roślinnych.
  • Przyorywanie nawozu: duże talerze ustawione pod określonym kątem pozwalają na dobre przykrycie nawozu organicznego zarówno w postaci płynnej jaki i stałej.
  • Rekultywacja pastwiska: regulacja kąta pracy sekcji talerzy umożliwia przystosowanie maszyny nawet do najtrudniejszych warunków.

Brona talerzowa jest oferowana w szerokościach roboczych od 3,7 do 6 m. W sprzedaży będzie dostępna od września 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!