Od momentu rozpoczęcia produkcji innowacyjnych jak na ówczesne czasy ładowarek z napędem 4x4 Kramer nieustannie udoskonala swój asortyment i dostosowuje go do wymagań rynku. Jednym z kamieni milowych w działalności przedsiębiorstwa było np. wprowadzenie do produkcji w 1987 r. ładowarki kołowej Kramer 321 SL z obiema osiami skrętnymi, która znalazła ponad 10 tys. nabywców i była najlepiej sprzedającą się ładowarką w tamtych czasach. W 2000 r. doszło do połączenia firmy z austriackim producentem maszyn budowlanych - firmą Neuson, w wyniku czego powstało przedsiębiorstwo Neuson Kramer Baumaschinen AG, a 7 lat później po połączeniu z Wacker Construction Equipment AG utworzono Wacker Neuson SE, którego częścią Kramer jest do dzisiejszego dnia.

PEŁEN ZAKRES ŁADOWAREK

Tegoroczny jubileusz 90-lecia firmy był dla nas okazją do zwiedzenia we wrześniu aktualnej siedziby przedsiębiorstwa, która od 2008 r. zlokalizowana jest w miejscowości Pfullendorf, w Niemczech. Nowoczesny zakład, którego powierzchnia produkcyjna wynosi 31 tys. m2, zatrudnia ponad 500 pracowników (liczba ta uległa podwojeniu w ciągu ostatnich 10 lat wraz ze wzrostem produkcji firmy). Funkcjonują tutaj równocześnie dwie linie montażowe oraz nowoczesna lakiernia proszkowa, których możliwości produkcyjne sięgają 6 tys. maszyn rocznie. Kontrola jakości na każdym etapie montażu maszyny, a także kompleksowe testy po jej zmontowaniu pozwalają zachowywać wysoką jakość końcową produktów. Z zakładu wyjeżdżają ładowarki kołowe z ramionami załadowczymi: teleskopowymi i sztywnymi oraz ładowarki teleskopowe przeznaczone dla rolnictwa, budownictwa oraz usług komunalnych. Produkowane są tutaj nie tylko ładowarki z logo Kramera, lecz także maszyny dla marek wchodzących w skład koncernu Wacker Neuson SE, czyli Weidemann i Wacker Neuson. Wytwarza się w tym miejscu także ładowarki dla firmy Claas (współpraca w tym przypadku będzie trwała jeszcze 2,5 roku).

Od 2012 r. firma oferuje pod swoją marką linię ładowarek przeznaczonych specjalnie dla rolnictwa, wyróżniających się charakterystycznym ciemnozielonym kolorem, na jaki malowane były ciągniki produkowane przez Kramera w latach 50. i 60. XX w. W gamie maszyn ze sztywnym ramieniem znajdziemy ładowarki o ładowności od 650 kg do 2900 kg i klasie pojemności łyżki od 0,25 m3 do 1,15 m3. Ładowarki kołowe z wysuwanym ramieniem mają natomiast udźwig od 1730 kg do 2300 kg (klasa pojemności łyżki od 0,75 m3 do 0,95 m3). Gamę produktów uzupełniają ładowarki teleskopowe z ładownościami od 800 do 2500 kg. Ładowarki w zależności od wielkości wyposażane są w silniki od znanych producentów, takich jak Yanmar, Kohler lub Deutz.