Jedną z firm, która chce dać możliwość kupna ciągnika z instalacją na czysty olej rzepakowy, jest Pronar. Na wrześniowym  Agro Show firma zaprezentowała ciągnik Zefir 85 przystosowany do pracy na tego rodzaju paliwie. – Instalację można złożyć także do innych modeli ciągników, potrzebne są przy tym drobne modyfikacje ciągnika, o których na razie nie chciałbym mówić. Do końca roku powinniśmy zakończyć testy – mówi Jarosław Kiryluk, kierownik wydziału wdrożeń firmy Pronar.

Pokazowy traktor jest wyposażony w dwa zbiorniki – jeden na olej napędowy, drugi – na rzepakowy. Silnik jest uruchamiamy na pierwszym z paliw, a po chwili rozgrzania się (do około 70 stopni) automatycznie przełącza się na drugie. Oprócz dwóch zbiorników, w skład instalacji wchodzi dodatkowy filtr z grzałką, pomka elektryczna i wymiennik ciepła. Testowana maszyna na ekologicznym paliwie osiąga niemal taką samą moc, jak na tradycyjnym „dieslu”.

W tej chwili Pronar testuje kilka ciągników, zbiera i porównuje dane eksploatacyjne. Na razie nie jest znana cena „ekologicznego zestawu”. Przedstawiciele firmy podają jedynie rząd wielkości od kilku do kilkunastu tys. zł.

O krok dalej poszła firm John Deere, konstruując instalację zasilającą ze zbiornikiem wyłącznie na olej rzepakowy. Podczas prezentacji na wystawie w Bednarach, przedstawiciele firmy na tym samym oleju smażyli frytki i wlewali do zbiornika modelu 6830, który po chwili uruchamiano.

Nad programem dotyczącym wprowadzenia technologii spalania paliwa rzepakowego, John Deere pracuje od kilku lat. Firma uzyskała też na ten projekt dofinansowanie (około 4 mln euro), a jego zakończenie przewidziano w 2011 r. Po tym okresie wyniki testów będą pozytywne, instalacje do maszyn zostaną wprowadzone do produkcji.

Testy prowadzone są m.in. na kilku ciągnikach użytkowanych w Polsce. Maszyny zabrano do fabryki w Manheim w Niemczech, gdzie założono im instalację. Po próbach maszyny wrócą do fabryki, gdzie zostaną rozebrane i sprawdzone. Jednostką nadzorującą badania w Polsce jest Instytut Budownictwa i Elektryfikacji Rolnictwa.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!