Seed Hawk 30 jest oferowany w wersjach o szerokości roboczej 6 - 8 m. Zastosowanie w siewnikach Seed Hawk układu dwóch ostrzy o indywidualnym mocowaniu oraz koła ugniatającego zamocowanego za każdą sekcją wysiewającą ma zapewnić optymalne umieszczenie nasion i nawozu w glebie, niezależnie od tego, czy jest sucho, czy wilgotno.

- W kilku ostatnich latach zdobyliśmy ogromne doświadczenie w dziedzinie siewu bezpośredniego, co pozwoliło nam wprowadzić pewne modyfikacje do konstrukcji nowego modelu. Do najważniejszych innowacji należą układ dwóch ostrzy do nacinania gleby oraz zastosowane za każdą sekcją wysiewającą koło ugniatające glebę. Zapewnia to optymalne umieszczenie w glebie nasion i nawozu. Kolejny postęp to zwiększenie precyzji siewu nawet na nierównych polach cechujących się bardzo trudnymi warunkami glebowymi - mówi Gustav Nilsson, szef działu produkcji w firmie Seed Hawk.

Dzięki układowi dwóch redlic nasiona i nawóz zostają umieszczone na idealnej głębokości i przy zachowaniu optymalnej odległości między nimi. Po wycięciu bruzdy przez pierwszą redlicę na twardym podłożu zostaje umieszczony nawóz, który tworzy mikropodłoże dla nasion. Przekrój utworzonego tak podłoża przypomina kształtem literę V. Druga redlica zasklepia glebą bruzdę wyciętą przez pierwszą redlicę, a jednocześnie umieszcza nasiono na twardym podłożu, w optymalnej odległości od nawozu, zapewniając mu doskonałą ochronę. Koło ugniatające o szerokości 10 cm zamyka bruzdy, aby zapobiec stratom wilgoci. Wschodzące rośliny są chronione przed wiatrem przez pozostałe na polu po zbiorach ściernisko, które tworzy maleńki mikroklimat.

Gustav Nilsson tłumaczy, że zminimalizowanie liczby przejazdów, jakie daje uprawa bezpłużna i siew bezpośredni, zmniejsza ryzyko powstania podeszwy płużnej. - Glebę można porównać z gąbką. Po kilku latach prowadzenia uprawy bezorkowej ta gąbka wchłonie ogromne ilości wody, której w ogóle nie będzie widać na powierzchni, natomiast gąbka ściśnięta nie wchłonie nic - mówi Nilsson.

Siewniki Seed Hawk 30 trafią najpierw na rynki Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Łotwy. - To maszyna o doskonałej konstrukcji, wyznaczająca nowe standardy w dziedzinie siewników do siewu bezpośredniego - zapewnia szef działu produkcji Seed Hawk.

Podobał się artykuł? Podziel się!