Jak zgodnie mówią przedstawiciele firm oferujących opryskiwacze samojezdne, zainteresowanie tego typu maszynami jest z roku na rok coraz większe. Wpływa na to m.in. intensyfikacja produkcji oraz potrzeba walki z nowymi szkodnikami. Osiąganie wysokich plonów nie może obyć się bez prowadzenia zabiegów na roślinach w pełni wegetacji, które w przypadku rzepaku bądź kukurydzy mają wtedy znaczną wysokość. Jednym z tego typu oprysków jest insektycyd przeciwko omacnicy prosowiance zagrażającej plantacjom kukurydzy.

Większość producentów oferuje maszyny z napędem na 4 koła. Zazwyczaj wszystkie koła są skrętne, z trzema trybami pracy: tylko przód, skręt czterema kołami oraz "psi chód". Należy również pamiętać, że prześwit można regulować w niewielkim zakresie za pomocą wielkości obręczy kół oraz ogumienia. W dodatkowych opcjach wyposażenia znajdziemy również sterowanie sekcjami za pośrednictwem komputera z modułem GPS. Pozwala to na automatyczne wyłączanie sekcji, a nawet pojedynczych dysz, tak aby nie przeprowadzać dwukrotnego oprysku na tym samym obszarze. Przydaje się to szczególnie na uwrociach oraz polach o nieregularnym kształcie.

Ceny maszyn podane w niniejszym artykule są szacunkowe, ponieważ wszyscy producenci oferują bogate wyposażenie dodatkowe pozwalające na indywidualną konfigurację opryskiwaczy do potrzeb prowadzonej działalności.

AMAZONE PANTERA 4502

Amazone ma w swojej aktualnej ofercie opryskiwacz samojezdny Pantera 4502. Za napędzanie maszyny odpowiada silnik rozwijający moc 218 KM. Jednostka napędowa wyposażona jest w sterowanie w trybie Eco lub Power, które zdaniem producenta zapewnia efektywne wykorzystanie paliwa. W standardzie maszyna ma prześwit, wynoszący ok. 120 cm. Pantera 4502 w wersji "H" jest wyższa o 50 cm. Ciekawym wyposażeniem maszyny jest system kamer, z których jedna pokazuje obraz sprzed przedniego, prawego koła.

W przypadku Pantery 4502 H, rozstaw kół jest zależny od wysokości prześwitu. Gdy maszyna znajduje się w pozycji podniesionej, rozstaw śladów można regulować hydraulicznie w zakresie od 210 do 260 cm. Przy prześwicie rzędu 120 cm, szerokość rozstawu może wynosić od 180 do 240 cm. Układ jezdny (wzdłużny) ma zawieszenie hydropneumatyczne. Bezstopniowy napęd hydrostatyczny pozwala na osiągnięcie prędkości rzędu 50 km/h, jednak wartość ta może być ograniczona ze względu na krajowe przepisy.