Rynek wozów asenizacyjnych w Polsce jest bogaty i ciągle się rozrasta. W ofercie można znaleźć maszyny dostosowane do każdej wielkości gospodarstwa i rodzaju produkcji - ze zbiornikami o pojemnościach od 2 do niemal 30 tys. litrów. Przy wyborze maszyny nie można kierować się jednak wyłącznie pojemnością beczki. Jest wiele elementów, które wpływają na wydajność, komfort użytkowania i pozwalają generować oszczędności podczas późniejszego użytkowania.

ZBIORNIK NA LATA
Bardzo ważnym elementem metalowego zbiornika, rzutującym bezpośrednio na jego trwałość, jest zabezpieczenie przed korozją. Agresywne środowisko towarzyszące gnojowicy wymaga szczególnie pieczołowitego pokrycia metalowych elementów warstwą ochronną. Najbardziej rozpowszechnioną metodą, którą stosuje dzisiaj każdy producent, jest cynkowanie. Jest ono skuteczniejszą ochroną niż malowanie, ale i droższą. Ważna przy tym jest oczywiście jakość wykonania warstwy ochronnej. Trudno tutaj jednak o metodę sprawdzenia tego pokrycia. Pewnym sposobem jest ocena stanu technicznego i zasięgnięcie opinii osób, które użytkują maszyny konkretnej marki przez kilka lat. Normalne jest, że po jakimś czasie nowy, lśniący zbiornik szarzeje, co jest wynikiem naturalnie zachodzącego procesu oksydacji. Nie powinny się jednak pojawić odbarwienia lub plamy. Przy potarciu powierzchni na przykład dłonią, w żadnym razie nie powinien na niej pozostać szary nalot ocynku. Jeśli tak się dzieje, to znak, że zastosowana została kiepskiej jakości warstwa ochronna.

Przy ocenie warstwy ochronnej zbiornika powinniśmy koniecznie zajrzeć do jego wnętrza. Porównując kilka maszyn, nie trudno zauważyć pewne różnice w ich wykonaniu. Na trwałość konstrukcji wpływa na przykład sposób osadzenia wewnętrznych grodzi (jeśli beczka je posiada). Funkcją grodzi (falochronów) jest przede wszystkim poprawa stabilności pojazdu podczas przewożenia substancji płynnych. Dodatkowo stanowią one wzmocnienie konstrukcji beczki. Najlepiej, jeśli producent wspawuje je w przekrój beczki, a dopiero potem poddaje procesowi cynkowania. Mamy wtedy gwarancję dokładnego pokrycia wszystkich krawędzi. Niektórzy jednak przytwierdzają je tam później lub stosują połączenia śrubowe.
Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wozu asenizacyjnego, jest grubość ścianek beczki. W zależności od producenta i modelu, zawierają się one w przedziale od 4 do 8 mm. W tym przypadku konieczne jest znalezienie „złotego środka", bo z jednej strony grubsza ściana usztywnia konstrukcję beczki, z drugiej jednak zwiększa masę maszyny, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na moc ciągnika i zastosowanie szerszych kół.