Produkcją sieczkarni samobieżnych (samojezdnych) zajmuje się niewielu producentów.

Do tej elity należą m.in. John Deere, Claas, New Holland, Krone oraz Rostselmash. Wkrótce dołączy do nich także Fendt, który planuje wprowadzić takie maszyny do sprzedaży w przyszłym roku.

John deere

John Deere oferuje sześć modeli sieczkarni samobieżnych z silnikami od 355 do 812 KM.

We wszystkich modelach skoszona masa przesuwana jest do bębna tnącego za pomocą czterech walców podających.

Utrzymują one surowiec w zwartej formie, co pozwala na precyzyjne cięcie. W dwóch największych maszynach pierwszy walec podający ma szerokość 780 mm, natomiast w pozostałych jest o 120 mm węższy. Noże przed uszkodzeniem chroni seryjnie montowany wykrywacz metalu, który w przypadku natrafienia na obcy obiekt wyłącza napęd walców podających. Kamienie są z kolei są przechwytywane przez specjalnie skonstruowany chwytacz.

Sieczkarnie ze znakiem jelenia wyposażone są w bęben tnący Dura Drum.

Jego szerokość w dwóch największych modelach jest równa 805 mm, w pozostałych - 683 mm. Jego średnica jest jednak identyczna dla wszystkich sieczkarni John Deere’a i wynosi 610 mm. Dwie największe maszyny, oprócz większej szerokości bębna, wyróżniają się też nieco wyższymi jego obrotami równymi 1200 obr./min. przy nominalnej prędkości obrotowej silnika.

W pozostałych modelach prędkość ta jest minimalnie obniżona do 1150 obr./min. Bęben Dura Drum jest wyposażony w automatyczne ustawienie stalnicy - poprawia to jakość cięcia i jego wydajność względem ręcznej konfiguracji tego parametru. Ostrzenie noży możliwe jest dzięki napędowi wstecznemu bębna i jest uruchamiane za pomocą jednego przycisku w kabinie operatora.

Regulacja długości cięcia w prawie wszystkich modelach odbywa się 4-stopniowo, za pomocą przekładni sterowanej mechanicznie. W największej maszynie standardowo, a w pozostałych modelach jako opcja, regulacja długości cięcia odbywa się za pomocą bezstopniowej przekładni IVLOC.

Umożliwia ona uzyskanie długości sieczki w zakresie od 5 do 22 mm przy 48 nożach. Przy opcjonalnych 40 nożach, zakres ten wynosi od 6 do 26 mm, a przy 56 - od 4 do 19 mm. Sterowanie zmianą długości sieczki odbywa się z kabiny za pomocą pokrętła.