W gospodarce wolnorynkowej opłacalność produkcji rolnej, podobnie jak innych gałęzi gospodarki, w dużym stopniu generują nowoczesne technologie. Właściwie każdy rodzaj innowacji sprzyja temu w mniejszym lub większym stopniu. Każdy liczący się producent maszyn rolniczych ma w swojej strukturze specjalne działy badań i rozwoju i wydaje grube pieniądze na to, aby zaoferować klientowi produkt, dzięki któremu będzie mógł skutecznie konkurować na rynku.

Oczywiście często innowacyjne koncepty i prototypy pozostają z różnych względów niezrealizowane, ale wiele z nich z czasem trafia "pod strzechy". Trzeba przyznać, że wiele projektów odbiega od obecnej rzeczywistości lata do przodu i trudno dzisiaj uwierzyć, że dane rozwiązanie będzie miało kiedykolwiek rację bytu. Historia pokazuje jednak, że często dzieje się inaczej. W niniejszym artykule prezentujemy kilka innowacji, zarówno tych bardziej przyziemnych, jak i wydających się sięgać w odległą przyszłość.

OLEJ NAPĘDOWY DO LAMUSA?

Rozwój alternatywnych źródeł paliw produkowanych w gospodarstwach pociąga za sobą również opracowanie technologii wykorzystujących alternatywne paliwa w maszynach. Z pewnością w gospodarstwie przyszłości energia potrzebna do produkcji nie będzie pochodziła z jednego źródła i będzie zależna od indywidualnych możliwości i konkretnych potrzeb. Paliwem może być na przykład: biodiesel, biogaz, alkohol, ogniwa paliwowe, turbiny wiatrowe, wodne i baterie słoneczne.

W tej materii możemy zobaczyć już konkretne przykłady działających maszyn. Takie ciągniki ma m.in. Valtra. Pierwszy model 4-cylindrowej Valtry N zasilanej biogazem pokazano latem 2010 r., a jesienią tego samego roku pokazano model T z silnikiem sześciocylindrowym. Pierwsze silniki Sisu napędzane silnikami dwupaliwowymi zasilane były dwoma frakcjami paliwa. Pierwsza - ciekła, było to konwencjonalne paliwo do silników wysokoprężnych. Druga to paliwo gazowe - metan lub biometan. Rozwiązanie to okazało się na tyle dobre, że fiński producent wdrożył limitowaną produkcję kilkudziesięciu sztuk takich maszyn. Sprężony gaz jest przechowywany w formie lotnej w zbiornikach i może być "tankowany" w przydomowej tzw. sprężarkowni wprost z silosu fermentacyjnego biogazowni ... Dokończenie tekstu w grudniowym numerze Farmera.

Artykuł pochodzi z nr 12.2014 Farmera. Zobacz więcej materiałów z aktualnego numeru ---> aktualny numer--->prenumerata

Podobał się artykuł? Podziel się!