Przykładowo New Holland stosuje standardowe sita żaluzjowe górne 1 1/8 cala, natomiast dolne 1 5/8 cala. Te elementy wystarczą do omłotu podstawowych gatunków zbóż i rzepaku. Sita z większymi otworami firma poleca do omłotu nasion roślin takich gatunków jak kukurydza, fasola czy łubin.

Jak mówi Andrzej Kulczyński z Claas Polska, sita stosowane w kombajnach Claasa są uniwersalne, można je stosować do omłotu ziarna zbóż, rzepaku i kukurydzy.

- Jeśli jednak ktoś nastawia się w szczególny sposób na zbiór danej rośliny, może w dziale części zamiennych zamówić sito z otworami specjalnie dedykowanymi, na przykład sita typowo kukurydziane lub do rzepaku - wyjaśnia Kulczyński. Odrębną grupę stanowią sita akcesoryjne Claas TM6. Są to sita uniwersalne z „większym przewietrzaniem" pozwalające uzyskać większe wydajności pracy.

Nie zawsze jednak w kombajnach stosowany był układ czyszczenia, w którego w skład wchodziły górne i dolne sita żaluzjowe. Szczególnie w starszych maszynach, np. Claas Dominator 80 dostępny był w trzech konfiguracjach sit, w tym również górnym żaluzjowym i dolnym otworowym.

W przypadku zużytych, uszkodzonych sit, możemy zdecydować się na ich wymianę na części oryginalne lub zamienniki. Tych drugich produkuje w Polscde kilka firm, w tym AB Metal.

-Produkujemy sita żaluzjowe i otworowe pod konkretne modele kombajnów wielu producentów. Wykonujemy je z materiałów najwyższej jakości. Gwarantuję, że jest ona wyższa niż w przypadku części oryginalnych. W przypadku Bizonów, sito żaluzjowe kosztuje u nas 1170 zł netto, oryginał można kupić znacznie taniej. W przypadku zachodnich kombajnów cena dla użytkownika będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna, bo sito można kupić nawet 2-3 krotnie taniej niż w oryginalne. W części od nas zaopatrują się nawet autoryzowane serwisy kombajnów zachodnich - mówi Mateusz Leszczyński, właściciel firmy AB Metal.

Sita otworowe mogą mieć otwory okrągłe lub podłużne. - Jeśli chcemy się skupić na jakości, powinniśmy wybrać sita z otworami wzdłużnymi o długości 6-7 mm, jeśli bardziej zależy nam na wydajności niż jakości, wtedy bieżemy otwór okrągły 8-9 mm - wyjaśnia Leszczyński.