Od początku 2012 r. sprzedano w sumie ponad 15 tys. nowych ciągników – podaje IBRM Samar. Do osiągnięcia ubiegłorocznego wyniku brakuje niespełna 2000 maszyn (w 2011 r. zarejestrowano 16,9 tys. sztuk). Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna sprzedaż przewyższy poprzednią, choć ostatnie miesiące to znaczące spadki w handlu.

Spadkowy trend rozpoczął się w sierpniu, gdzie zarejestrowano 1571 nowych ciągników, jeszcze bardziej pogłębił we wrześniu, gdzie odnotowano „tylko” 1314 nowych maszyn.

- Tradycyjnie na sprzedaż ciągników ma wpływ pora roku. W miesiącach letnich i jesienią zawsze sprzedaż jest mniejsza. Najwięcej odbiorów maszyn dotyczy przede wszystkim miesięcy wiosennych – rolnicy kupują sprzęt i chcą od razu go maksymalnie wykorzystać podczas sezony. Niewykorzystywany ciągnik traci na wartości – skraca się okres gwarancji, traci na wartości rocznikowo – wyjaśnia Krzysztof Biełuszka z firmy Warpol Agro. – Druga sprawa to również w większości zrealizowane wnioski z „Modernizacji” PROW – dodaje.

Co ciekawe, spadła przede wszystkim liczba zarejestrowanych ciągników z wyższych przedziałów mocy. Wśród maszyn z silnikami poniżej 70 KM – liczba rejestracji wzrosła. Podobał się artykuł? Podziel się!