Za godzinę koszenia kukurydzy na kiszonkę, w zależności od wydajności sieczkarni, trzeba zapłacić od 700 do 1200 zł. Mimo to zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie, a z nim szybko rozwija się też rynek używanych sieczkarni.

Wiele osób liczy na to, że kupując taką maszynę, nie tylko zaoszczędzi kosząc własne pola, ale również zarobi na usługach. Taką decyzję trzeba jednak dobrze przemyśleć, bo koszty eksploatacji sieczkarni są również bardzo wysokie, zwłaszcza gdy jest mocno zużyta i ulega częstym awariom.

Niestety, nowe sieczkarnie samojezdne, które gwarantują niezawodność przez pewien czas, to duży wydatek.

Przykładowo - jedna z tańszych, New Holland FR450 o mocy 450 KM, kosztuje około 930 tys. zł (z przystawką), a cena topowych modeli z pełnym wyposażeniem przekracza 1,5 mln zł. Nic dziwnego, że ceny na rynku wtórnym również nie są niskie, zwłaszcza w przypadku egzemplarzy w dobrym stanie technicznym. Co prawda najtańsze oferty zaczynają się już od 30-40 tys. zł, ale na ogół to maszyny dla majsterkowiczów, wymagające od razu gruntownego remontu. Jeśli ktoś myśli również o usługach, musi zainwestować w coś droższego w dużo lepszym stanie. Jeśli maszyna ciągle będzie ulegała awariom, klienci mogą nie skorzystać z usługi ponownie, choćby dlatego, że sprawny odbiór sieczki z kukurydzy to duże przedsięwzięcie logistyczne, a przestoje po prostu dużo kosztują. Dodatkowo wyrobione elementy tnąco-gniotące po prostu nie pozwalają uzyskać dobrego rozdrobnienia kukurydzy. To też ma duże znaczenie dla hodowców, bo od jakości sieczki kukurydzianej zależy bezpośrednio jakość kiszonki.

Ładny wygląd to nie wszystko

Niestety, wydając na sieczkarnię samojezdną 100 czy nawet 200 tys. zł, też nie można liczyć na dobry stan elementów roboczych i bezawaryjność. To maszyny, które na ogół w ciągu pierwszych kilku lat intensywnie pracują, a trafiają do sprzedaży, gdy ich dotychczasowy właściciel stwierdza, że dalsza eksploatacja będzie go zbyt dużo kosztować.

Przy wyborze trzeba się kierować przede wszystkim stanem konkretnego egzemplarza.

Sugerowanie się tylko marką czy modelem, a tym bardziej atrakcyjną ceną może prowadzić do rozczarowania.

Oczywiście opinie innych użytkowników są ważną podpowiedzią i jak najbardziej trzeba je brać pod uwagę. Na pewno warto też wcześniej sprawdzić, jaka jest dostępność części zamiennych do danej maszyny i ich ceny.