Stosowanie w określonych warunkach kół bliźniaczych można określić mianem jednorazowej inwestycji przynoszącej w efekcie wymierne korzyści. Jest kilka powodów, dla których stosowanie bliźniaków jest ważne i opłacalne.

Dlaczego bliźniaki?

Koła bliźniacze są ważne dla roślin i przyszłych plonów. Podczas wykonywania zabiegów polowych maszyna ugniata glebę (nadmierne zagęszczenie, a co za tym idzie niszczenie struktury). Duże ugniatanie wpływa bezpośrednio na gorsze warunki rozwoju roślin i w efekcie na mniejsze plony. Rozkład sił działających na glebę podczas pracy maszyny wyposażonej w bliźniaki jest znacznie korzystniejszy niż stosowanie zwykłych pojedynczych kół (oczywiście poza orką, podczas której koło ma iść w bruździe). Nacisk jest rozkładany na większą powierzchnię, skutkiem czego gleba jest ugniatana w mniejszym stopniu. Podobny efekt próbuje się uzyskać, zmniejszając ciśnienie w tradycyjnych oponach lub stosując specjalne ogumienie niskociśnieniowe. Tyle że w przypadku bliźniaków efekt jest znacznie lepszy. Alternatywą jest stosowanie ciągników (czy też kombajnów) na gąsienicach, ale ciągniki tego typu charakteryzują się zwykle bardzo dużą mocą (a co za tym idzie ceną), którą wykorzystać w pełni można tylko w dużych gospodarstwach.

Poza tym, że nadmierne ugniatanie wpływa na zmniejszenie plonu, ma również negatywny wpływ na kilka innych czynników. Maszyna uprawna podczas pracy na zbytnio zagęszczonej glebie musi sprostać większym oporom, co przekłada się na zwiększenie kosztów produkcji. Praca w takich trudniejszych warunkach wpływa często na zwiększenie i tak niemałego poślizgu kół. Nie dość, że sam poślizg kół powoduje również niszczenie struktury gleby (wierzchniej warstwy), to wpływa dodatkowo na zmniejszenie siły uciągu oraz wzrost kosztów poniesionych na paliwo. Rozwiązaniem jest zastosowanie kół bliźniaczych. Efekt – zmniejszenie poślizgu, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie siły uciągu.

Coraz częściej przyroda płata figle niejednokrotnie uniemożliwiając wykonanie prac polowych, których terminowe przeprowadzenie ma podstawowe znaczenie. W przypadku zbyt dużej wilgotności gleby wykonanie prac na polu może się okazać niemożliwe. Zastosowanie w takiej sytuacji bliźniaków może być bardzo pomocne.