PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dynamiczne zmiany na rynku maszyn

Dynamiczne zmiany na rynku maszyn

Autor: farmer.pl/K.Hołownia

Dodano: 27-08-2013 12:48

Tagi:

Z jednej strony słabe ceny płodów rolnych i brak programów dofinansowujących zakup maszyn, z drugiej jednak konieczność inwestowania w nowoczesne technologie aby redukować koszty produkcji. O zmieniającej się sytuacji na rynku maszyn i planach na najbliższe miesiące rozmawiam z Arturem Szymczakiem, dyrektorem zarządzającym Kuhn Maszyny Rolnicze.Karol Hołownia, Farmer: Jak w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze można podsumować ostatni rok w handlu?

Artur Szymczak, dyr. zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze: Po latach znaczących wzrostów sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce przyszedł czas mniejszej aktywności klientów w zakupach maszyn i urządzeń rolniczych. Rok 2013 jest rokiem szczególnym nie tylko ze względu na trudną pogodę, ale również ze względu na ceny płodów rolnych w trakcie żniw. Dodatkowo na spadek zainteresowania zakupami maszyn ma wpływ znacząco mniejsza ilość umów podpisanych przez rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu PROW.

Dla naszej spółki to także rok zmian preferencji zakupowych naszych klientów, ponieważ ze względu na korzystny wynik ekonomiczny z upraw kukurydzy wielu rolników zdecydowało się na zakup siewników do kukurydzy.

KH: Co zaskoczyło pozytywnie, a co zawiodło?

AS: Rok 2013 okazał się dla nas rekordowy pod względem sprzedaży siewników punktowych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszyły się również rozsiewacze nawozu AXIS HEMC z systemami GPS.

W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego zmniejszyła się jednak sprzedaż maszyn zielonkowych. Spadki dotyczą głównie mniejszych kosiarek, zgrabiarek i wozów paszowych.

KH: Na jakie produkty firma chce najmocniej postawić w przyszłym roku?

AS: Wielu rolników szuka możliwości obniżki kosztów produkcji. Oferujemy szeroką gamę maszyn do uprawy uproszczonej, a dodatkowo w nadchodzącym sezonie wzbogacimy nasze portfolio o nowe modele maszyn uprawowych, co jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ofertę. Dodatkowo chcemy wzmocnić promocję zestawów uprawowo-siewnych z sekcją Seedflex (SITERA), które pozwalają na uproszczenia w mniejszych gospodarstwach.

W Polsce zostało sprzedanych wiele ciągników, które dla zwiększenia efektywności wymagają dobrych pługów i maszyn uprawowych, takich, jakie oferuje nasza firma. Obniżka kosztów produkcji to także maszyny do zbioru. Prasy zmienno-komorowe to maszyny szczególnie poszukiwane przez rolników i firmy usługowe.

KH: Czy plany sprzedażowe na przyszły rok zmienią się w porównaniu do bieżącego roku?

AS: Obecna sytuacja na rynku maszyn rolniczych i aktualne ceny za płody rolne pokazują, że w2014 roku będziemy notować spadki sprzedaży. Mniejsza sprzedaż w porównaniu z 2013 rokiem spowodowana będzie wyczekiwaniem klientów na przyszłe programy subwencyjne oraz wysokimi kosztami produkcji w rolnictwie.

KH: Czy polscy rolnicy są otwarci na innowacje i nowinki techniki? Czy widać podejście do zakupu, typu „zapłacę za to więcej ale dzięki temu rozwiązaniu więcej będę mógł zaoszczędzić"?

AS: Wielu rolników szuka możliwości wykorzystania nowych technologii. Jednak innowacje wymagają nie tylko dojrzałości w ich zastosowaniu, tzn. dokładnego zrozumienia możliwości wykorzystania i konieczności zaprogramowania działania maszyn, ale również dużych nakładów inwestycyjnych. Coraz częściej średnie i bardzo duże gospodarstwa poszukują nowych rozwiązań, aby zwiększyć precyzję pracy, wprowadzić automatykę kilku czynności wykonywanych jednocześnie itd.

Dzisiaj wielu rolników korzysta z nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, dlatego łatwiej jest uzasadnić ich wykorzystanie i konieczność inwestycji, zwłaszcza w przypadku rozwiązań, które przyczyniają się do redukcji kosztów.

Dzięki obecności na rynku polskim nowych technologii oraz większym doświadczeniu własnym wielu rolników, żaden z nich nie chce inwestować w przestarzałe rozwiązania. Obecnie klienci najczęściej zadają pytania o to, jak szybki jest zwrot z inwestycji oraz czy na danym areale warto w dane rozwiązania inwestować. Natomiast nikogo nie trzeba przekonywać do nowych i innowacyjnych rozwiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Koli 2013-08-28 01:03:44
    He, he.... spadła im sprzedaż paszowozów... dlaczego wam sprzedaz akurat tych maszyn nie idzie... bo Kuhnowcy są obrzydliwie drodzy. Wyceniałem u nich duży paszowóz ponad 20 m3, dwie osie, dwa slimaki plus urządzenie do ścielenia słomą. Okazało się że taka maszyne bedzie kosztowała ponad 250 tys. zł. Konkurencja tu Trioliet podobną maszynę wyceniła mi na 150 do 160 tys. zł. Sorry chłopcy zdziercy magicy z Kuhna - 100 tys. marży na nieskomplikowanej maszynie to zdecydowanie za dużo. Pazerny dwa razy traci.
  • Kujawsko pomorskie 2013-08-27 21:56:38
    no i dobrze bo jak mogli to ciągneli jak hieny z kieszeni rolnika a teraz będą czuli oddech widma bankrudztwa ale to tylko dotych co nieumieli się pochylić tylko odstraszali swoją buca i arogancją jak już sprzedali maszyny to chłopie martw się sam taką firma jest firma Kąskilde z kutna bubel sprzedali i poroku się rozlatuje a nic sobie nierobia ze zgłoszeń to musi paść
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!