Karol Hołownia, Farmer: Jak w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze można podsumować ostatni rok w handlu?

Artur Szymczak, dyr. zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze: Po latach znaczących wzrostów sprzedaży maszyn rolniczych w Polsce przyszedł czas mniejszej aktywności klientów w zakupach maszyn i urządzeń rolniczych. Rok 2013 jest rokiem szczególnym nie tylko ze względu na trudną pogodę, ale również ze względu na ceny płodów rolnych w trakcie żniw. Dodatkowo na spadek zainteresowania zakupami maszyn ma wpływ znacząco mniejsza ilość umów podpisanych przez rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu PROW.

Dla naszej spółki to także rok zmian preferencji zakupowych naszych klientów, ponieważ ze względu na korzystny wynik ekonomiczny z upraw kukurydzy wielu rolników zdecydowało się na zakup siewników do kukurydzy.

KH: Co zaskoczyło pozytywnie, a co zawiodło?

AS: Rok 2013 okazał się dla nas rekordowy pod względem sprzedaży siewników punktowych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszyły się również rozsiewacze nawozu AXIS HEMC z systemami GPS.

W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego zmniejszyła się jednak sprzedaż maszyn zielonkowych. Spadki dotyczą głównie mniejszych kosiarek, zgrabiarek i wozów paszowych.

KH: Na jakie produkty firma chce najmocniej postawić w przyszłym roku?

AS: Wielu rolników szuka możliwości obniżki kosztów produkcji. Oferujemy szeroką gamę maszyn do uprawy uproszczonej, a dodatkowo w nadchodzącym sezonie wzbogacimy nasze portfolio o nowe modele maszyn uprawowych, co jeszcze bardziej uatrakcyjni naszą ofertę. Dodatkowo chcemy wzmocnić promocję zestawów uprawowo-siewnych z sekcją Seedflex (SITERA), które pozwalają na uproszczenia w mniejszych gospodarstwach.

W Polsce zostało sprzedanych wiele ciągników, które dla zwiększenia efektywności wymagają dobrych pługów i maszyn uprawowych, takich, jakie oferuje nasza firma. Obniżka kosztów produkcji to także maszyny do zbioru. Prasy zmienno-komorowe to maszyny szczególnie poszukiwane przez rolników i firmy usługowe.