Coraz więcej gospodarstw decyduje się na hurtowy zakup paliw. Zgromadzony w beczkach lub innych zbiornikach olej napędowy trzeba później zatankować do ciągnika, kombajnu, ładowarki, lub innej maszyny zasilanej silnikiem spalinowym. Z pomocą w tym zakresie przychodzą różnego rodzaju pompy i dystrybutory. Ich wybór, jak również zakres cenowy, jest bardzo szeroki.

Najtańsze są ręczne pompy paliwowe. Dostępne są już w cenach od 120 zł lub proste pompy elektrycznie, które kosztują średnio 200 - 250 zł.

Wykorzystując same pompy (bez liczników) nie mamy jednak możliwości kontroli ilości tankowanego paliwa. Kompleksowym rozwiązaniem w tym zakresie są dystrybutory paliw, które są dostępne w kwotach od około 350 do nawet kilkunastu tysięcy zł. To duża rozpiętość cenowa, ale są to systemy kierowane do zupełnie innych odbiorców.

Najtańsze zestawy umożliwiające tankowanie maszyn są dostępne na portalach aukcyjnych w kwotach już od 350 zł. W skład takiego zestawu wchodzi: pompa łopatkowa, licznik dwuzegarowy (pomiar od początku użytkowania licznika oraz pojedynczych tankowań), samoodbijający pistolet do nalewania z blokadą, wąż ssący, wąż łączący pistolet z pompą, komplet metalowych końcówek i opasek zaciskowych oraz zawór zwrotny.

Teoretycznie, skład takiego zestawu nie odbiega od urządzeń dostępnych w kwotach nawet od 2 tys. zł. Główna różnica leży jednak w jakości zastosowanych elementów, wykonaniu, mnogości funkcji czy wydajności tankowania. Wszystkie te czynniki mają bezpośrednie odwzorowanie w komforcie obsługi urządzeń.

Dla przykładu tani zestaw w kwocie 350 zł wyposażony jest w licznik z funkcją pomiaru ilości przepływającego paliwa, w dwóch zakresach: od początku użytkowania licznika oraz pojedynczych tankowań. W przypadku urządzeń w kwotach od 2 tys. zł, często mamy możliwość elektronicznego kontrolowania ilości przepływającego paliwa. Ponadto dystrybutory te umożliwiają zaprogramowanie ilości paliwa, które chcemy zatankować oraz mają wbudowane funkcje zabezpieczające przed kradzieżą paliwa, np. tankowanie jest możliwe tylko po włożeniu do dystrybutora specjalnego klucza.

Sprzedawcy najtańszych urządzeń (w kwotach od 350 do 600 zł) nie ukrywają, że są one montowane w Chinach, i z tego kraju pochodzi większość ich komponentów. Uspokajają jednak, że dystrybutory mają rok gwarancji, a w przypadku awarii któregoś z podzespołów, nie ma problemu z zakupem części, których cena wacha się od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu złotych.