O zmianach, jakie wprowadził Claas do swoich maszyn i systemów rolnictwa precyzyjnego, mogliśmy się przekonać podczas praktycznych pokazów polowych zorganizowanych na początku października br. w gospodarstwie Agrarunternehmen Barnstädt nieopodal Lipska w Niemczech. Intersujących nowości jest sporo - prezentujemy kilka z nich.

ZMODERNIZOWANE JAGUARY

Bezstopniowa regulacja prędkości pracy przystawki, udoskonalony przepływ materiału pod bębnem tnącym czy w pełni automatyczny układ napełniania przyczep - również do tyłu. W zmodernizowanych sieczkarniach Claas Jaguar ciekawych zmian jest więcej. Zaczynając od frontowej części maszyn - tu jest kilka modyfikacji bardzo istotnych, choć niewidocznych na pierwszy rzut oka. Jedna z nich to wdrożenie bezstopniowego, hydrostatycznego napędu przystawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ automatycznie reguluje prędkość przyrządu roboczego w zależności od prędkości poruszania się maszyny czy zmiany zawartości suchej masy i długości cięcia materiału, co z kolei wpływa na równomierny przepływ masy, zachowanie równomiernego rozdrobnienia i jednakowe obciążenie układu. Napęd na przystawkę jest przenoszony za pomocą dwóch wałków umieszczonych z lewej strony (nie ma pasa z prawej strony bębna nożowego). Jeden wałek służy do napędu, drugi do walców wciągających. Warto zaznaczyć, że operator może w każdej chwili ręcznie regulować prędkość pracy dysków nagarniacza. Z nowym rodzajem napędu mogą współpracować przystawki Pick Up i Orbis.

Można wybrać nie tylko napęd hydrostatyczny, lecz także opcję z tradycyjnym napędem mechanicznym (prędkość przestawiana ręcznie na przystawce) oraz wersję łączoną: hydrostatyczno-mechaniczną przeznaczoną wyłącznie do przystawek z kosiarką Direct Disc. Direct Disc wymaga wysokiego momentu obrotowego przy starcie zespołów tnących, gdzie wyłączne zastosowanie hydrauliki mogłoby nie być w stanie zapewnić odpowiednich parametrów pracy, stąd częściowe mechaniczne przeniesienie napędu. Wybór różnych rodzajów napędów przystawki dają przede wszystkim duże możliwości dopasowania cięcia do charakterystyki plonu (np. automatyczne dopasowanie do zawartości suchej masy w różnych częściach pola) i prowadzonej działalności (pasza dla zwierząt, substrat do biogazowni).