PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Einböck na użytki zielone i nie tylko

Einböck na użytki zielone i nie tylko

Autor: Karol Hołownia

Dodano: 04-06-2014 12:06

Tagi:

Rynek maszyn rolniczych nie oferuje zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o narzędzia do mechanicznej pielęgnacji użytków zielonych. Ciekawą propozycję w tym zakresie ma firma Elsner z Doruchowa oferując narzędzia austriackiej firmy Einböck.Najprostszym narzędziem służącym do pielęgnacji użytków zielonych jest Graas-Manager. Składa się ono z zawieszonych na ramie pól roboczych z zębami sprężystymi oraz umieszczoną z przodu włóką. Zastosowanie urządzenia pozwoli na wyrównanie kretowisk, usunięcie pleśni, mchu i resztek roślin. Ponadto zęby wbijające się w wierzchnią warstwę gleby napowietrzają ją i pobudzają rośliny do krzewienia.

Brona może być również doposażona w siewnik pneumatyczny. Wtedy będzie również mogła służyć do podsiewu traw czy wysiewu poplonów.

- Na każdym z pól jest 60 zębów. Fenomen maszyny tkwi w tym, iż jest ona bardzo precyzyjna. Zęby są ustawione co 2,5 cm. Maszyny są innowacyjne i nie ma takich na polskim rynku, choć zauważamy że już powstają zamienniki - mówi Łukasz Nawrot z firmy Elsner.

Również ważną funkcją narzędzi Einböck jest odchwaszczanie upraw polowych. Duża rozpiętość konfiguracji sprawia, że można ją stosować zarówno w zbożach, kukurydzy, burakach cukrowych, ogórkach i wielu innych uprawach. Specjalne elementy robocze pozwolą na przykład w burakach cukrowych na odchwaszczenie nie tylko międzyrzędzi, ale również miejsc między roślinami w rzędzie.

- Maszyna jest innowacyjna, jest przeznaczona zarówno dla gospodarstw ekologicznych jak i konwencjonalnych. Pozwala w dużym stopniu zastąpić herbicydy uprawą mechaniczną. Sam byłem zdziwiony jaką precyzję i jaki efekt można uzyskać stosując tę maszynę.

W przypadku zastosowania siewnika, napęd aparatu wysiewającego jest pneumatyczny. W zależności od wersji urządzenia, turbina umieszczona przed zbiornikiem może być zasilana z wału odbioru mocy (WOM) ciągnika lub instalacji elektrycznej. Zaletą wentylatora napędzanego prądem jest stała prędkość pracy, niezależna od obrotów WOM.

Transport nasion odbywa się przewodami wykonanymi z tworzywa sztucznego do specjalnych końcówek, w których następuje ich równomierne rozproszenie po powierzchni pola. W zależności od wysiewanego materiału, do maszyny dołączane są odpowiednie, wymienne wałki wysiewające, a przekładnia jest mechaniczna.

Zęby można ustawić pod różnym kątem za pomocą jednej dźwigni (w opcji dostępna również regulacja hydrauliczna), przez co można dostosować pracę do konkretnej uprawy i panujących warunków glebowych.

Ważnym elementem jest włóka zamocowana tuż przed sekcją zębów. Wyrównuje ona powierzchnię pola, a na łąkach i pastwiskach służy do rozgarniania kretowisk.

Za podstawowe narzędzie do pielęgnacji użytków zielonych o szerokości roboczej 3 m (2 pola) trzeba zapłacić około 10 tys. zł, natomiast 4,5-metrowe narzędzie będzie kosztowało 14 tys. zł (ceny netto).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Marek 2014-06-05 06:09:11
    CZy ja wiem czy powstają zamienniki. Przecież jest to zwykła brona chwastownik. A te na rynku są już kilkadziesiąt lat
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.86.89
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!