W o fercie firmy Zetor jest bardzo wiele maszyn. Poczynając od szerokiej gamy ciągników, przez maszyny zielonkowe, jak kosiarki, przetrząsacze i zgrabiarki na pługach i rozrzutnikach kończąc. Tak było kiedyś, teraz oferta Zetora kończy się na… kombajnie zbożowym Hemas Farmer 220.
Kombajn Farmer wyrósł na doświadczeniach i wiedzy trzech firm: Fortschritt, MDW i Hege, które połączyły się, tworząc Hemas. Fabryka w Singwitz, w której produkowane są nowe maszyny, to ta sama fabryka, z której wiele lat temu wyjeżdżały popularne Fortschritty.

Kombajn nieduży 
Nowy Farmer 220 dedykowany jest do małych i średnich gospodarstw. Szerokość robocza maszyny może wynosić 3, 3,60 lub 4,20 metra. Jest największym przedstawicielem rodziny kombajnów Farmer. Wyposażony został w silnik Perkins o mocy 132 KM. 4-cylindrowy diesel jest chłodzony wodą.

kombajn

Autor: B. Kowalski

Opis: Farmerz wyposażeniem seryjnym jest przystosowanydo zboiru wszystkich rodzajów zbiór

 Maszyna może poruszać się z prędkością maksymalną 25 km/h. Farmer ma dwa hamulce: nożny hydrostatyczny i postojowy hydrauliczny. Zbiornik paliwa mieści 180 litrów cieczy i według producenta taka ilość w zupełności starcza na jeden dzień pracy.
Wysokość zespołu żniwnego jest regulowana hydraulicznie, podobnie jak 6-częściowy nagarniacz z podbieraczem palcowym. Zakres obrotów nagarniacza wynosi od 10 do 30 obr./min (regulacja bezstopniowa). Zespół tnący może pracować na regulowanej wysokości od 30 do 500 mm. W sytuacji, gdy zboże jest wyległe, wysokość podajnika ślimakowo-palcowego można przestawić.

Jego bęben ma średnicę 450 mm i szerokość 1040 mm. Prędkość obrotowa jest regulowana bezstopniowo z kabiny operatora w zakresie 400–1400 obr./min. Aby młocarnia się nie zapychała, maszyna została wyposażona w listwy odcinające końcówki długich kłosów. Podłoże pod młocarnią, w przeciwieństwie do innych maszyn tego typu, nie jest metalową płytą. Zamiast płyty podłoże stanowią 4 segmenty tworzywa sztucznego, rzecz jasna odpornego na rdzewienie.
Farmer 220 ma cztery wytrząsacze pracujące wahadłowo. Powierzchnia wytrząsacza wynosi 2,85 m2. Producent zapewnia, że wytrząsacze są odciążone podczas pracy, ponieważ większość materiału jest młócona w młocarni. Wymłócone ziarno dostaje się na czteroczęściowy podsiewacz, z którego zsuwa się dalej na sito górne żaluzjowe, przestawne. Wymienialne sito dolne jest perforowane. Powierzchnia czyszczenia to 2,60 m2. Zbiornik na ziarno może pomieścić 3500 l zboża. W przyszłości planowane jest zwiększenia pojemności zbiornika do 4200 l. Wysokość rozładunku to 4,20 m. Masa kombajnu wynosi około 5,8 ton.