Test usługi "Tronik dla rolnictwa" rozpoczęliśmy we wrześniu 2014 r., zakończenie jest planowane na jesień br. Prowadzimy go w gospodarstwie Agro-Farm Maciej Pietraszuk w Zaczopkach, woj. lubelskie, w którym uprawy (głównie kukurydza) prowadzone są na powierzchni ok. 1 200 ha. W niniejszym artykule opisujemy zasadę działania systemu i pierwsze wrażenia z jego użytkowania. Kolejną część testu opublikujemy po sezonie wiosennych prac polowych.

ZASADA DZIAŁANIA USŁUGI

W prowadzeniu gospodarstwa bardzo istotnym elementem jest optymalne wykorzystanie wydajnych i drogich maszyn oraz sprawna logistyka. "Tronik dla rolnictwa" to usługa skierowana do właścicieli dużych gospodarstw rolnych. Oferuje ją polska firma Tronik, która jest jednocześnie producentem sprzętu i oprogramowania. Jak podkreśla producent, ma to duże znaczenie dla klientów ze względu na łatwą możliwość modyfikacji usługi pod kątem konkretnych potrzeb. Z usług firmy korzysta już ponad 1000 firm w branży transportowej i budowlanej. Rolnictwo jest nową gałęzią dla wprowadzanych usług.

W systemie Tronik lokalizacja maszyn jest ustalana za pomocą sygnału GPS, a parametry eksploatacyjne są przekazywane z komputera pojazdu bądź zainstalowanych czujników przez sieć GSM do serwerów Tronik. Następnie trafiają one do właściciela gospodarstwa, który ma podgląd na wszystko na monitorze swojego komputera bądź innego urządzenia elektronicznego typu smartfon czy tablet. O tym, jakie informacje można pozyskać za pomocą systemu, pisaliśmy szerzej w Farmerze 9/2014 oraz na portalu farmer.pl. Przypominając pokrótce, za pomocą systemu można monitorować parametry eksploatacyjnych maszyn, takie jak prędkość pracy, obroty silnika zużycie paliwa na jednostkę czasu lub powierzchnię i czas pracy operatorów. Dzięki mapom z naniesionym obszarem pracy wraz z wykluczeniami (nieużytki, stawy itp.), system umożliwia obliczenie efektywność wykonanej pracy. Użytkownicy systemu z automatu dostają informację na temat: obszaru, na którym została wykonana praca, zużycia paliwa na ha bądź w dowolnym, wskazanym przez siebie. Dodatkową funkcją systemu są alarmy, które na bieżąco informują o pracy w niedozwolonych obszarach lub porach czy braku pracy w określonych godzinach. Co warto podkreślić, wszystkie kontrolowane parametry przedstawiane są w postaci raportów dotyczących wydajności pracowników, maszyn i osprzętu za konkretny okres bądź obszar.