Droższe w zakupie i w eksploatacji - często jednak tylko teoretycznie. Na wiele rodzajów gleb aktywne narzędzia uprawowe to praktycznie jedyny środek, który pozwala je właściwie uprawić.

Na glebach ciężkich, gliniastych i zwięzłych pylastych do wyrównania gleby i skruszenia brył, ten sam lub lepszy efekt uprawy można uzyskać podczas jednego przejazdu narzędzia aktywnego, co przy kilkukrotnym użycia agregatu biernego. Oferta aktywnych narzędzi uprawowych jest duża. Podpowiadamy, na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dobrze dopasowana

Wybierając bronę wirnikową, nie można sugerować się jedynie dopasowaniem jej szerokości roboczej do mocy ciągnika. Niemal każdy producent oferuje bowiem te narzędzia uprawowe w różnych wersjach wzmocnienia. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy zakupie aktywnego narzędzia jest niedopasowanie go do mocy ciągnika.

Mocniejsze wersje bron są oczywiście droższe od ich lżejszych odpowiedników, ale z powodzeniem można je stosować z ciągnikami dużej mocy na glebach ciężkich, wymagających intensywnego spulchniania, jak również na glebach o lżejszej strukturze.

Możliwości zastosowania lżejszych bron nie jest już tak wiele. Praca z ciągnikiem większym niż zaleca producent na silnie zbrylonych lub zakamienionych glebach może być w najlepszym przypadku zatrzymywana za pomocą sprzęgła przeciążeniowego, w gorszych - może zakończyć się uszkodzeniami mechanicznymi zębów, a nawet przekładni.

Różnice w konstrukcji narzędzi o tej samej szerokości roboczej mogą być duże. - Inny jest profil i grubość wanny, średnica łożysk i kół zębatych, długość i grubość zębów, uchwytów na zęby itp.

Maszyny są konstrukcyjnie przystosowane do ciągników o danej mocy maksymalnej - wyjaśnia Przemysław Zajączkowski z Grupy Kverneland.

Lekk ie i wzmocnione

Ze względu na budowę bron, Kuhn podzielił swoje produkty na dwie grupy: HRB i HR. Pierwsza grupa jest przeznczona do ciągników mniejszej mocy, druga dla maszyn o mocy do 300 KM. - Brony HR mają mocniejszą przekładnię i wzmocnioną ramę, dodatkowe osłony przeciwkamieniowe - wyjaśnia Ireneusz Dobrowolski, kierownik sprzedaży Kuhn Polska. Koła zębate w wannie są smarowane specjalnym rodzajem smaru, który "na zimno" ma postać stałą, w momencie rozpoczęcia pracy stopniowo zmienia konsystencję w płynną - olejową. Smar nie podlega wymianie, przekładnia jest bezobsługowa.