Firmy zajmujące się produkcją bron aktywnych największą ofertę mają w zakresie szerokości roboczej od 2,5 do 4 m. Wykorzystywanie w większości gospodarstw mniejszych, jak i większych urządzeń jest po prostu nieekonomiczne. Większe brony wymagają ciągników o znacznie większej mocy, wyposażonych w potężne podnośniki, gdyż sześcio- czy nawet ośmiometrowe kolosy do lekkich nie należą.

Ząb lwa

Firma Pöttinger, specjalista w zakresie maszyn zielonkowych, ma w swojej ofercie kilka modeli bron wirnikowych. Wszystkie zgrupowane są w dwóch seriach: Lion 100 i Lion 1000 (maszyny większe do 6 m szerokości roboczej). Słowo Lion w języku angielskim oznacza lwa. Jak wiadomo lew to silne i wytrzymałe zwierzę. Zatem czy nazwa maszyny odzwierciedla jej charakter i możliwości?

W serii Lion 100 są tylko dwie brony (Lion 251 i Lion 301). Jedna o szerokości roboczej 2,5 m i druga – o 0,5 m szersza. Oba modele wymagają ciągnika o identycznej mocy 180 KM. Standardowo montowane zęby mają 29 cm długości i 12 mm grubości (w opcji dostępne są większe – mierzące 32 cm długości i grube na 18 mm).Różnica polega na liczbie wirników. Mniejszy model ma ich 8, natomiast większy, 3-metrowy – 10. Maksymalna głębokość pracy zębów wynosi 29 cm. Warto wspomnieć jeszcze o samej przekładni. Jest ona wyposażona w radiator chłodzący. Dodatkowo w standardzie producent dodaje komplet zmiennych kół zębatych, które umożliwiają pracę wirników z różnymi prędkościami. Są dwa rodzaje kół o rozmiarach 29 i 36, dające możliwość uzyskania 6 prędkości obrotowych wirników – od 185 do 527 obr./min. W opcji dostępne są koła: 26, 31, 34, 39. Biorąc pod uwagę wszystkie rozmiary kół i prędkości obrotowe WO, użytkownik może otrzymać 15 różnych prędkości obrotowych wirników. Wanna przekładni wykonana jest ze stali drobnoziarnistej. Znajdują się w niej wielkowymiarowe łożyska stożkowe pracujące w płynnym smarze. Brony wirnikowe Lion z serii 100 wyposażone są w system szybkiej wymiany zębów Quick Fix.

Za rzędem wirników znajduje się szyna niwelująca, odpowiedzialna za wyrównanie gleby i wał. Obie maszyny można wyposażyć w jeden z dostępnych wałów doprawiających: rurowy (średnica 420 mm), typu Packer (średnica 420 mm lub 500 mm) lub spiralny (średnica 455 mm).