Amerykańska firma Great Plains, posiadająca 7 fabryk w USA, po zakupie angielskiej Simby w 2010 r. coraz śmielej wkracza na europejskie rynki. Technologie są zza oceanu, ale dopasowane do warunków krajów Starego Kontynentu.

DWA W JEDNYM

Jedną z ciekawych nowości jest siewnik do siewu uproszczonego o nazwie Saxon. Spośród innych tego rodzaju maszyn zestaw ten wyróżnia się przede wszystkim pionowym ustawieniem talerzy w sekcji uprawowej.

Great Plains Saxon to na pierwszy rzut oka siewnik o identycznej konstrukcji co wprowadzony nie tak dawno do sprzedaży model Centurion 300. Maszyna ma wiele takich samych rozwiązań i funkcji, np. w zakresie transportu czy siewu nasion. Od starszego brata różni się jednak zasadniczo w kwestii związanej z sekcją uprawową. Zamiast ustawionych pod kątem talerzy zębatych (znanych z modelu Centurion 300) w nowym siewniku Saxon znajdziemy talerze Turbo Coulter, które są ustawione pionowo. Mają one falisty profil i spulchniają pas ziemi o szerokości od 3 do 5 cm każdy, do którego w dalszej kolejności trafiają nasiona. Jak mówią przedstawiciele firmy, takie rozwiązanie ma zapewniać bardzo dobrą pracę w systemach uproszczonej uprawy. Ponadto nowy siewnik sprawdzi się również podczas siewu bezpośrednio w ściernisko (uprawa zerowa) z dużą ilością resztek pożniwnych.

Great Plains Saxon początkowo będzie dostępny w dwóch wariantach, o szerokości roboczej 3 lub 4 m. W nowym siewniku za sekcją uprawową pracuje oponowy wał ugniatający, który konsoliduje glebę przed redlicami. Wersja 3-metrowa może wysiewać nasiona w 18 (odległość 167 mm) lub 24 (odległość 125 mm) rzędach, zaś w wersji 4-metrowej są to odpowiednio 24 lub 32 rzędy. Docisk redlic wysiewających jest ustawiany hydraulicznie w zakresie od 40 do 160 kg, co pozwala na bezproblemową pracę w różnych warunkach glebowych. Siewniki te standardowo są wyposażone w zbiorniki na nasiona, o pojemności 3000 l. W 4-metrowej wersji jest także możliwość zastosowania zbiornika o objętości 4000 l.

Co ciekawe, w agregacie w miejsce sekcji uprawowej z talerzami pionowymi można zainstalować sekcję z talerzami ustawionymi pod kątem. Dzięki temu nowy siewnik Great Plains stanowi w pewnym sensie rozwiązanie „dwa w jednym”. Jak zapewnia producent, cała czynność wymiany sekcji uprawowej w nowych siewnikach trwa ok. 4 godzin.