Wśród zaprezentowanych nowości firmy Lucas G znalazły się wozy paszowe prezentowane w trzech seriach: Spirmix (1 lub dwa pionowe ślimaki i pojemność od 11 do 24 m3), Qualimix (o pojemności od 15 do 20 m3) oraz maszyny samojezdne Autospire (z kubaturą od 12 do 18 m3).

Serią, która zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji są wozy Qualimix. W ich budowie wyróżnić można bowiem trzy niezależne części: komorę cięcia, komorę mieszania i komorę rozdzielającą paszę.

W maszynach Lucas G Qualimix załadunek do sekcji tnącej odbywa się przez hydraulicznie otwieraną klapę boczną. Komora cięcia posiada przeciwnóż i ślimak wyposażony w sekcje tnące w kształcie litery „V", który obraca się z prędkością 81 obr./min. Noże tnące są odwracalne co pozwala na dwukrotne przedłużenie ich żywotności. Długość pociętych kawałków zawiera się między 5 a 8 cm.

Mieszanie odbywa się w specjalnie dedykowanej do tego przestrzeni, bez noży, w zbiorniku o gładkim dnie, w którym mieszadło łopatowe obraca się 5 razy na minutę, umożliwiając otrzymanie napowietrzonej paszy o optymalnej strukturze włókien. Pasze nie wymagające cięcia takie jak np. kukurydza, otręby itp. mogą być zasypane bezpośrednio do komory mieszającej.

Komora rozdzielająca, wyposażona jest z kolei w gładki ślimak (37 obr./min.) i jest zakończona wysypem. Umożliwia on zadawanie do 1500 kg paszy na minutę.

Wyróżnikiem dla wozu Lucas G Qualimix jest możliwość przygotowania małych racji pokarmowych (od 300 kg) oraz krótki czas przygotowania TMR (około 2 min. po zasypaniu).

W ofercie francuskiego producenta znajdziemy także bogatą gamę ścielarek do słomy i wycinaków do kiszonki z funkcją zadawania paszy. Wśród grupy tych pierwszych produktów na wyróżnienie zasługuje ścielarka C-Kator, która posiada funkcję cięcia słomy od 4 do 15 cm.

Lucas G C-kator wyposażony jest w bęben rozdzielający o napędzie mechanicznym, na którym umieszczono 6 talerzy z 48 nożami tnącymi w kształcie litery „V". Nad bębnem umieszczony jest grzebień obsługiwany hydraulicznie z kabiny ciągnika, który umożliwia ustawienie głębokości cięcia w zależności od materiału. Jest to jednocześnie element, który pozwala na regulację wydajności ścielenia słomy.

Wstępnie rozdrobniony materiał trafia następnie do komory cięcia, w której znajduje się turbina wyposażona w 8 gładkich, przykręcanych noży z Hardoxu. Nad nią umieszczony jest przeciwnóż,. Element ten pełni rolę stalnicy znanej z układów rozdrabniających sieczkarni polowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!