W grudniu 2013 r. zarejestrowanych zostało 1393 nowych ciągników. To jeden z rekordowych wyników niedawno zakończonego roku, porównywalny do miesięcy wiosennych i letnich i zdecydowanie wyróżniający się od ostatnich miesięcy. W porównaniu do listopada nastąpił skok o 400 maszyn (dane IBRM Samar).

Czym tak nagła zmiana została spowodowana? Raczej nie większymi zakupami rolników. Informacje od importerów maszyn wskazują raczej na wzmożone zainteresowanie dealerów, których spora część wykorzystała końcówkę roku do zakupu i rejestracji ciągników z średnich zakresów mocy z normą emisji spalin Stage 3A. Tych maszyn od 1 stycznia br. sprzedawać już nie można, ponieważ będzie obowiązywała dla nich kolejna norma. Dlatego też można spodziewać się ofert „nowych używanych" ciągników spełniających jeszcze normę Stage A.

Potwierdzają to również dane z rejestracji dla poszczególnych zakresów mocy. W grudniu 2013 wzmocniła się rejestracja ciągników z silnikami 70-100 KM, ponieważ było ich aż 636 czyli aż 45 proc. wszystkich maszyn. Średnia dla pozostałych miesięcy 2013 tej grupy mocy oscyluje w okolicach niespełna 40 proc.

W niewielkim stopniu na wyższą sprzedaż maszyn w grudniu wpłynęły również promocje i specjalne oferty wyprzedażowe. Ogólnie w 2013 r. sprzedano (zarejestrowano) około 15,1 tys. nowych ciągników i tyle samo używanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!