Wyniki sprzedaży produktów Grupy SDF w 2011 r. osiągnęły wartość 1114,7 mln euro – to o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Kwota obejmuje także obroty (41,2 mln euro) przejętej we wrześniu ubiegłego roku firmy Grégoire Sas, specjalizującej się w zbiorze winogron i oliwek.

Dobre wyniki w sprzedaży i efektywne zarządzanie pozwoliły na osiągnięcie wskaźnika EBITDA (wg. Wikipedia: zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków, deprecjacji oraz amortyzacji) na poziomie 7,5 proc. w porównaniu do 4,9 proc. w 2010 r. Poprawił się też wskaźnik EBIT (zysk operacyjny) z 2,4 proc. w 2010 r. do 5,6 proc. w 5,6 proc. w 2011 r (61,9 mln euro).

Rok obrachunkowy został zamknięty z zyskiem w kwocie 30,3 mln euro. Aż 85 proc. obrotów Grupy wygenerowano poza terytorium Włoch, na czele z Niemcami, które osiągnęły 22-proc. udział w sprzedaży.

Udział sprzedaży produktów Grupy SDF jest także coraz większy w Polsce. – W 2011 roku udziały Same Deutz-Fahr Polska w ogólnym rynku ciągników wyniosły 9,6 proc. Wyniki sprzedaży pierwszych trzech miesięcy tego roku wskazują na tendencję wzrostową udziałów SDF Polska, których wartość procentowa osiągnęła poziom 11,4 proc. – komentuje Andrzej Jabłoński, dyrektor generalny Same Deutz-Fahr Polska.

W Polsce największy udział w sprzedaży miały ciągniki średniej mocy. – Największą popularnością wśród oferowanych produktów cieszą się ciągniki rolnicze marki Deutz-Fahr z gamy Agrofarm z przedziału mocy 85-110 KM. Ponadto notujemy stały wzrost zainteresowania ciągnikami z bezstopniowymi skrzyniami biegów TTV – wyjaśnia dyrektor Jabłoński.

Dobre wyniki Grupa SDF zawdzięcza także dzięki kontynuacji strategii internacjonalizacji, zwiększając zakres swojej działalności w krajach rozwijających się. Przykładem jest spółka joint venture z Shandong Changlin Agricultural Equipment Co. Ltd, która powstała z myślą o produkcji i sprzedaży ciągników na rynku chińskim. Inwestycja w produkcję w Chinach pochłonęła 60 mln euro. Z kolei zakład produkcji silników w Indiach w 2011 r. wyprodukował 15000 jednostek napędowych w porównianiu z 8000 w 2010 r.

Obroty w sprzedaży ciągników zwiększyły się o 30 proc. osiągając kwotę 855,9 mln euro, a części zamiennych – o 15,2 proc. dając wynik 189,7 mln euro.

- Ostatecznie, rok 2011 był satysfakcjonujący. Był to rok w którym Grupa osiągnęła dobre wyniki, co pozwala nam optymistycznie myśleć o roku 2012 - mówi Lodovico Bussolati, dyrektor zarządzający w Grupie SDF. - Zamierzamy przeprowadzić dokładną analizę marży i kosztów operacyjnych poniesionych w roku 2011. Pomimo długotrwającego kryzysu ekonomicznego prognozy dla sektora rolniczego w 2012 r. są optymistyczne. Budżet na kolejny rok działalności przewiduje 6 proc. wzrost sprzedaży, a dane na temat zamówień i sprzedaży w pierwszych miesiącach 2012 r. wydają się potwierdzać nasze prognozy.
Podobał się artykuł? Podziel się!