Opryskiwacz Navigator to najmłodsze dziecko firmy Hardi, producenta znanego z zaawansowanych konstrukcji. Dlatego ten, kto spodziewa się prostego w budowie opryskiwacza, będzie zawiedziony.

Zbiornik w nowej maszynie może mieć pojemność 3000 lub 4000 litrów. Oprócz tego opryskiwacz ma jeszcze dwa dodatkowe zbiorniki o pojemności 500 l i 20 l bez względu na model. Cięższy Navigator został wyposażony w zbiornik 4 tys. l (masa całkowita z mniejszym zbiornikiem i belką Eagle – 3400 kg, masa całkowita z większym zbiornikiem i belką Delta-Z – 3480 kg). Pojemność zbiornika nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na masę opryskiwacza. Długość Navigatora wynosi 7,21 m. I ta wartość jest niezmienna. Inaczej rzecz się ma z szerokością, która zależy od rodzaju belki polowej (która ma również wpływ na masę opryskiwacza) i może wynosić 3 m w wypadku belki Eagle (z języka angielskiego „Orzeł”) lub 2,55 m w wypadku belek Delta i Pro. Mimo trzech metrów szerokości rozstaw kół wynosi 1,8 lub 2 m, a gdy Navigator jest wyposażony w regulację rozstawu kół, to odległość między nimi może wynosić 1,5–2,25 m.

Największą rozpiętość mają ramiona belki polowej Eagle –8–30 m. Zawieszona jest na dwóch potężnych COIL SPRINGS z amortyzatorem wstrząsu. Ruchy horyzontalne kontrolowane są przez system trapezowy, który umożliwia opryskiwanie i zawracanie z bardzo dużą prędkością. Nieco mniejsza od belki Eagle jest Delta, której szerokość robocza sięga 18–28 m. Delta charakteryzuje się bardzo dobrym systemem zawieszenia podczas pracy i transportu. Gdy belka jest złożona, działa zabezpieczenie przed wstrząsami powodowanymi przez ciągnik w czasie jazdy. Belka Pro pracuje na szerokości roboczej 12–18 m. Podczas transportu składa się tak, że szerokość opryskiwacza to jedyne 2,55 m.

Navigator został tak skonstruowany, aby dostęp do najważniejszych jego funkcji (elementów) był możliwie najprostszy i najszybszy. Dlatego niemal wszystko jest w zasięgu ręki: pompa, zawory, filtry. A skoro o filtrach mowa, nie można nie wspomnieć o filtrze EasyClean (to innowacyjne rozwiązanie zostało nagrodzone w 2005 roku na wystawie SIMA w Paryżu). Nazwa EasyClean oznacza łatwe czyszczenie. Dlaczego? Po pierwsze dzięki wskaźnikowi informującemu czy czyszczenie filtra jest konieczne, czy nie. Po drugie proces czyszczenia filtra jest bardzo prosty, wystarczy przekręcić LID o 90 stopni.