Zespół żniwny to pierwsze ogniwo kombajnu, które ma duży wpływ na jakość pracy całej maszyny. Jego podstawowym zadaniem jest czysty zbiór przy minimalnych stratach. W porównaniu do starszych, dobrze znanych rozwiązań, w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach zwiększyły się możliwości tego zespołu. W ciągu kilku ostatnich lat pojawiły się także ciekawe rozwiązania ułatwiające przejazdy transportowe.

Przyglądamy się maszynom trzech czołowych producentów kombajnów oraz urządzeniom kilku bardziej wyspecjalizowanych firm.

Standardowo w zbożach

Mogłoby się wydawać, że w hederach przeznaczonych do zbóż nic się nie dzieje.

To jednak tylko wrażenie, bowiem producenci wciąż udoskonalają własne konstrukcje i wprowadzają nowe rozwiązania.

Jednym z przykładów tej aktywności są hedery Vario ze zmienną długością stołu żniwnego produkowane w barwach Claasa. Przy zbiorze zbóż można je bezstopniowo skracać maksymalnie o 10 cm lub wydłużyć o 20 cm. Podczas pracy w rzepaku stół można wysunąć nawet 50 cm do przodu. Przystosowując kombajn do zbioru tej rośliny, wystarczy tylko zamontować dodatkowe kosy boczne. Ich hydrauliczny napęd jest już wbudowany.

W kombajnach New Holland montowany jest z kolei heder Varifeed, który ma możliwość regulacji położenia kosy w zakresie 57,5 cm. Przyrząd jest też odpowiednio przystosowany do montażu fabrycznych kos bocznych do zbioru rzepaku, które, gdy nie są używane, można przechować w specjalnym uchwycie na hederze. Ciekawym rozwiązaniem w tym modelu są także chowane palce umieszczone nie tylko − jak w tradycyjnych rozwiązaniach − naprzeciwko przenośnika pochyłego, ale na całej szerokości hederu.

Ich zadaniem jest wciąganie koszonego materiału pod przenośnik, co ma mu ułatwić transport surowca do przenośnika pochyłego.

Heder z regulacją długości stołu oferuje także John Deere. Jego zespół koszący 600 VarioStar pozwala na wydłużanie stołu o maksymalnie 500 mm. Z logo skaczącego jelonka dostępny jest także inny, bardzo uniwersalny przyrząd żniwny, który można wykorzystywać do zbioru różnych roślin, w tym zbóż i rzepaku.

Pod nazwą Premium Flow kryje się heder z aktywnym stołem żniwnym, który stanowi taśma transportująca koszony materiał od listwy tnącej do przenośnika ślimakowego. Zdaniem producenta, takie rozwiązanie ma znacząco zwiększyć wydajność wyposażonego w nie zespołu.