PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak nie stracić na kupnie nowego rozrzutnika

Jak nie stracić na kupnie nowego rozrzutnika

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Cynkomet sp. z o.o.

Dodano: 03-11-2016 13:44

Każdy nowoczesny rolnik raz na jakiś czas musi pomyśleć o modernizacji parku maszynowego i zakupie  nowych maszyn  do prowadzonego przez siebie gospodarstwa.Zakup każdej nowej maszyny, np. przyczepy albo rozrzutnika, to niewątpliwie bardzo poważne przedsięwzięcie. Aby zakup był trafny i opłacalny, sprzęt powinien służyć właścicielowi przez długie lata. Głównie z tego względu każdy zakup należy poprzedzić wnikliwą i wszechstronną analizą wszystkich jego aspektów. Jest to tym bardziej wskazane z uwagi na trwający kryzys gospodarczy, mocno dający się we znaki rolnictwu. Kupując  maszynę gorszej jakości, nabywca może szybko wiele stracić na jej wartości. I odwrotnie: kupując produkt droższy lecz lepszy, można bardzo  dużo zaoszczędzić.
Decydując się zatem na zakup np. nowego rozrzutnika, dla własnego dobra warto zadać sobie nieco trudu i poszukać sprzętu najbardziej odpowiadającego zarówno potrzebom własnym, jak też wykonanego przy zastosowaniu możliwie najlepszych materiałów i sposobów zabezpieczenia antykorozyjnego.

RACJONALNY ZAKUP: WYŻSZA JAKOŚĆ – MNIEJSZY KOSZT 
Dokonanie racjonalnego wyboru sprzętu zależy od wielu czynników. Pamiętać trzeba również, że o realnej wartości zakupionego rozrzutnika świadczy tak naprawdę koszt jego codziennej eksploatacji oraz cena jaką można za niego uzyskać przy ewentualnej odsprzedaży.
Jak wspomniano we wstępie, w dobie kryzysu dotykającego także rynek rolny, każda złotówka powinna być wydatkowana racjonalnie. Potencjalny nabywca powinien mieć na uwadze, iż koszt całkowity nowego rozrzutnika to nie jest tylko detaliczny koszt jego zakupu. Do całkowitego kosztu rozrzutnika należy bowiem wliczyć wszelkie koszty eksploatacyjne, związane z późniejszym użytkowaniem i konserwacją. Koszt całkowity można z kolei pomniejszyć o cenę uzyskaną z ewentualnej odsprzedaży innemu użytkownikowi.
Nabywca zwracający uwagę wyłącznie na koszt zakupu nowego rozrzutnika i decydujący się często na nabycie sprzętu najtańszego, z reguły popełnia poważny błąd, który może go drogo kosztować. Ponosi on zwykle znaczne koszty dodatkowe wynikające z eksploatacji tańszego sprzętu, który często okazuje się być także gorszej jakości, ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu. Tymczasem, koszt całkowity nowego rozrzutnika można zredukować, i to niekiedy znacznie, zmniejszając wydatki ponoszone na jego użytkowanie i konserwację. Wydatki te z pewnością będą niższe w przypadku zakupienia wprawdzie droższego, ale także na ogół lepiej zabezpieczonego przed korozją rozrzutnika, którego trwałość jest dzięki temu większa, a podatność na awarie mniejsza.

ROZRZUTNIK MALOWANY CZY OCYNKOWANY?
Wyższa jakość materiałów i zabezpieczenia antykorozyjnego niewątpliwie zwiększa gwarancję, że zużycie lub zniszczenie najbardziej kosztownych, stałych elementów konstrukcyjnych rozrzutnika będą znacznie spowolnione. Najczęściej stosowane sposoby zabezpieczenia przed korozją to malowanie oraz cynkowanie metodą ogniową.
Wiele wskazuje, iż lepszymi produktami, spełniającymi zarówno rygorystyczne wymogi jakościowe jak i oczekiwania klienta odnośnie trwałości, są rozrzutniki wykonane z elementów ocynkowanych.
Rozrzutnikami takimi są produkty firmy CynkoMet Sp. z o.o., specjalizującej się w wytwarzaniu sprzętu rolniczego  zabezpieczonego całkowicie poprzez cynkowanie  ogniowe. Cecha ta wyróżnia produkty firmy na rynku maszyn rolniczych. Mająca siedzibę w Czarnej Białostockiej (województwo podlaskie) firma jest czołowym w Polsce producentem rozrzutników i przyczep  rolniczych. Przedsiębiorstwo z Podlasia może poszczycić się  60-letnią tradycją oraz  wieloma  certyfikatami  i wyróżnieniami  branżowymi, które potwierdzają jego doświadczenie i wysoką jakość wyrobów. Oferta firmy obejmuje m.in. szeroki asortyment rozrzutników: jednoosiowych, dwuosiowych, tandemowych oraz skorupowych o ładowności od 800 kilogramów do 12 ton. 
Dbałość o jak największą trwałość rozrzutników wytwarzanych przez CynkoMet Sp. z o.o. uwidacznia się już na wstępnym etapie ich produkcji tj. podczas wyboru materiałów. Wszystkie profile i blachy muszą bezwzględnie spełniać wymagania stawiane materiałom poddawanym cynkowaniu metodą ogniową. Przeprowadzana jest ona bowiem w temperaturze 450 stopni Celsjusza. Całkowite zanurzenie elementów zapewnia bardzo równomierny dostęp roztopionego cynku do wszystkich powierzchni (zewnętrznych i wewnętrznych) każdego profilu, co skutkuje doskonałym zabezpieczeniem antykorozyjnym nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Ta technologia zabezpieczenia powierzchni wymaga ponadto używania do budowy rozrzutników wytrzymalszych profili stalowych o grubszych ściankach, odpornych na odkształcenia termiczne. Także i sama powłoka cynkowa ma wtedy odpowiednio większą grubość, co wydatnie wpływa na wydłużenie żywotności wszystkich ocynkowanych elementów. Powierzchnia ocynkowana charakteryzuje się większą twardością, zwiększoną odpornością na uderzenia, odkształcenia mechaniczne (wgniecenia) oraz ścieranie.
Ocynkowane ogniowo powierzchnie elementów konstrukcyjnych są tak świetnie zabezpieczone, że ich trwałość można śmiało liczyć w dziesiątkach lat (wg PN jest to ok. 30 lat dla agresywnego środowiska).
Oczywiście, zabezpieczenie antykorozyjne  poprzez malowanie natryskowe również zapewni rozrzutnikowi ochronę. Jej okres jest jednak nawet i kilkakrotnie krótszy, wg PN-EN ISO 12944 wynosi on od 2 do ponad 15 lat,  a sam proces jest bardzo wrażliwy na błędy ludzkie ( niedomalowania, za mała grubość powłoki itp.) w porównaniu z rozrzutnikami cynkowanymi ogniowo. Należy też pamiętać, że malowane profile stalowe są na ogół cieńsze, a więc i mniej wytrzymałe mechanicznie niż te, które są poddawane ocynkowaniu. Co więcej, ochrona powierzchni malowanych przed niszczycielskim działaniem korozji wymaga częstej, kłopotliwej i czasochłonnej procedury  usuwania ognisk rdzy. Środki przeciwkorozyjne i farby lepszej jakości należą do produktów kosztownych. Ponadto, miejsca trudno dostępne (np. powierzchnie wewnętrzne profili) w przypadku konstrukcji malowanych natryskowo z reguły pozostają słabo bądź w ogóle niezabezpieczone.
Zakupienie rozrzutnika zbudowanego z grubszych i wytrzymalszych profili ocynkowanych jest zatem o wiele korzystniejsze niż produktu wykonanego ze stali cieńszej i zabezpieczonej tylko poprzez malowanie.

LEPSZA JAKOŚĆ TO TAKŻE WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO
Lepsze jakościowo zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych rozrzutnika znacznie zwiększa gwarancję bezpieczeństwa dla samego użytkownika oraz jego współpracowników.
Korodowanie różnych części  zwiększa  podatność maszyn na nieoczekiwane i niebezpieczne awarie. Jest to szczególnie istotne w przypadku konieczności dokonania jakiejś naprawy własnymi siłami, zwłaszcza w trudnych warunkach (np. bezpośrednio na polu, z czym poważnie należy się liczyć i być na takie sytuacje odpowiednio przygotowanym).
Z analizy wypadków przy pracy przeprowadzonej przez KRUS za rok 2015 wynika, że do większości z nich dochodzi podczas użytkowania i remontów maszyn i urządzeń bądź też transportu płodów rolnych albo środków produkcji. W roku 2015 ponad 35% wypadków w gospodarstwach rolnych wydarzyło się przy udziale maszyn, z tej ilości zaś aż 181 miało związek z użytkowaniem rozrzutników.* Prowadzone coroczne analizy potwierdzają, że jedną z częstszych przyczyną awarii w rozrzutnikach są wady bądź ubytki powłoki malarskiej. Powstają one stosunkowo szybko i sprawiają, że powłoka przestaje należycie pełnić swoją funkcję ochronną wobec elementów konstrukcji. Jest to spowodowane wpływem agresywnych chemicznie czynników oraz wysokim stopniem narażenia na mechaniczne uszkodzenia powłok ochronnych w środowisku w jakim te sprzęty są na co dzień eksploatowane.

PODSUMOWANIE

Decyzję o zakupieniu nowego rozrzutnika należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów i wykonania łączeń elementów (np. ciągłość i równomierność spawów) oraz zastosowane zabezpieczenia antykorozyjne. Pod tymi względami wyższość rozrzutników ocynkowanych ogniowo jest bezdyskusyjna. Koszt nabycia nowego sprzętu powinien więc odgrywać jedynie rolę drugorzędną, gdyż początkowo uzyskana oszczędność może już po niedługim okresie użytkowania okazać się tylko miłym wspomnieniem. 
Decyzja o zakupie wysokiej jakości wyrobu, zwłaszcza wykonanego przez tak doświadczonego producenta jak CynkoMet, korzystającego z najlepszych materiałów i rygorystycznie dbającego o spełnienie wyśrubowanych norm cynkowania, na pewno będzie decyzją trafną. Rozrzutnik ocynkowany warto kupić tym bardziej, że koszt jego zakupu  jest zbliżony  od kosztu rozrzutnika malowanego. Już same oszczędności eksploatacyjne powinny szybko zwrócić właścicielowi tę różnicę i to z nawiązką. Ponadto, rozrzutnik ocynkowany można znacznie drożej odsprzedać na rynku wtórnym.   
Nabywając rozrzutnik produkcji renomowanej firmy z Czarnej Białostockiej kupujący może mieć pewność, że będzie mógł z niego korzystać, bez większych obaw o bezpieczeństwo i ponoszenia wysokich dodatkowych nakładów finansowych, przez wiele lat.

*za: Raport KRUS z roku 2016 „Wypadki przy pracy 2015”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • WasilLublin 2016-11-11 16:44:04
  Dobre i trwałe maszyny. Mają coraz większy wybór. Na targach w bednarach pokazali klasę jeżeli chodzi o cynkowane rozrzutniki.
 • rolnik 2016-11-11 07:57:17
  Ja myślę o ósemce z roltransu też w ocynku
 • Cynk 2016-11-06 19:36:23
  https://www.youtube.com/watch?v=hsjnhFR1mHA
 • T.B. 2016-11-06 14:25:39
  Obejrzałem rozrzutnik na stronie producenta. Bardzo przyzwoity, cena na pewno nie ustępuje tym zachodnim. Najbardziej rzuciły się w oczy ocynkowane listwy przenośnika, łańcuch wraz z podłogą. Jedynie wózki jezdne nie są cynkowane. Szkoda, że reklamują się tzw. artykułami sponsorowanymi. To nie kojarzy się dobrze, ale fakt że zaznaczono, że to artykuł sponsorowany, a nie kryptoreklama znana z seriali z lokowaniem produktu. Chciałbym artykuły z testami z pracy, a najlepiej opinie zadowolonych użytkowników.
 • Cropec 2016-11-06 10:42:49
  rosół jestes po prostu żałosny , Cynkomet dawny Agromet Czarna Bialostocka to firma która jakościowo robiła produkty bardzo dobrej jakosci , robie często analizy chemiczne stali i musze powiedziec , że nie maja się czego wstydzic. Ich materialy są dobrze spawalne nawet wymagające remontu. Przy dzisiejszej koniunkturze zakup rozrzutnika Joskina czy pottinger mija sie z celem. cynkomet stosuje prawdopodobnie -nowy typ cynkowania- płatkowe odporność korozyjna jest nieporównywalna do starych metod.
 • rosół 2016-11-05 01:25:29
  Boże dla czego jesteście jeszcze na rynku, te rozwiązania są z lat 60. Naprawdę mi wstyt za Polska myśl techniczną.
 • arszczecin 2016-11-04 23:55:57
  za 40-45 tyś można kupić "nowego" forschritta, po kapitalnym, zrobionym porządnie np . w mościenicy koło Kórnika a nie jakieś z puszek po piwie
 • Cezary Dolary 2016-11-04 19:52:25
  Proste, jak nie chcesz straci nie kupuj.
 • brawo ja 2016-11-04 16:43:52
  artykuł sponsorowany. Zapewne przez ministra rolnictwa. Brawo Ty
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 66.249.66.213
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!