Stale rosnąca popularność uprawy kukurydzy sprawia, że rośnie również zapotrzebowanie na maszyny do jej zbioru. Niniejszy artykuł ma na celu zobrazowanie, z jakich rozwiązań można skorzystać, i przypomnienie, jakich czynności należy dokonać, przygotowując kombajn do omłotu kolb.

ADAPTER TO PODSTAWA

Przygotowanie kombajnu zbożowego do zbioru kukurydzy obejmuje wiele czynności. Jedną z nich jest wymiana zespołu żniwnego na przystosowany do zbioru kolb adapter (przystawkę). W odróżnieniu od hederów zbożowych, jego zadaniem oprócz rozdzielenia łanu i odcięcia łodyg jest odseparowanie kolb od pozostałości masy. Ponadto od nowoczesnych przystawek wymaga się wstępnego zagospodarowania resztek pożniwnych. Stąd w większości konstrukcji stosowane są dodatkowe rozdrabniacze, umieszczane w spodniej części przystawki.

Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu przystawki, czeka nas nie lada wydatek. Najtańsze przystawki krajowe 4-rzędowe to wydatek co najmniej 80 tys. zł. Ceny największych urządzeń renomowanych producentów zachodnich to koszt wielkości nawet 300 tys. zł. Warto przy tym wspomnieć, że nie jest koniecznością zakup oryginalnego produktu sygnowanego logo tego samego producenta co kombajnu. Rynek przystawek jest zdominowany przez wyspecjalizowanych w tym zakresie producentów, oferujących rozwiązania, które dopasujemy praktycznie do każdego kombajnu. Alternatywą dla kosztownych, fabrycznie nowych produktów są tańsze przystawki "z drugiej ręki". Tutaj ceny sprawnych adapterów 4-5-rzędowych na przykład pasujących do poczciwego Bizona Z056 zaczynają się od 10-20 tys. zł.

Wśród nowych adapterów dominują obecnie przystawki 6 i 8-rzędowe, ale coraz częściej spotykane są również konstrukcje 12-16-rzędowe. Wynika to przede wszystkim z coraz większych mocy i wydajności kombajnów. Niezależnie od liczby rzędów, które jednocześnie ścina przystawka, większość producentów oferuje zarówno konstrukcje stałe, jak i hydraulicznie składane. Zaletą tych pierwszych jest niższa masa (średnio od 10 do 50 kg na każdy rząd). Przy stawki z układem hydraulicznego składania pozwalają natomiast na szybsze przystosowanie kombajnu do przejazdu po drogach publicznych.