Według przedstawicieli różnych marek, nieco gorsza koniunktura na rynku maszyn rolniczych w 2009 r., dała się odczuć przede wszystkim przez wysokie ceny obcych walut i niską cenę mleka. - Z naszej strony widzimy pewne oznaki wzrostu. Po okresie kryzysu widzimy ogromne zainteresowanie maszynami rolniczymi. Mamy mnóstwo zapytań – powiedział Mirosław Leszczyński, prezes John Deere Polska.

Ogromy wpływ na zakup maszyn ma również dostep do funduszy strukturalnych. Dzisiaj rolnicy nie boją się już tak zobowiązań, które należy spełnić korzystając ze środków, ale również twierdzą, że kontrole są już zdecydowanie „normalniejsze” niż miało to miejsce w początkach przy SAPARD lub SPO.


Na konferencji podczas targów Polagra Premiery Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował, że AriMR nadrabia zaległości w wypłacaniu środków z PROW. – W dwóch naborachmieliśmy około 45 tys. wniosków na działanie Modernizacja gospodarstw rolnych. W tej chwili ponad 50 proc. wnioskodawców ma podpisane umowy. Tygodniowo podpisujemy ich teraz około 500 – mówił minister.

Ponadto Marek Sawicki powiedział, iż w ramch działań antykryzysowych w sejmie procedowana jest ustawa o możliwości udzielania zaliczek w ramach PROW do 50 proc. wartości realizowanych zadań. Aby zachęcić młodych do prowadzenia gospodarstw, w planach jest podniesienie kwoty jednorazowej premii dla młodych rolniów z 50 do 75 tys. zł.

Tylko czy przysłowiowa marchewka podziała? Bo według wielu młodych dalsze perspektywy prowadzenia gospodarstwa nie wyglądają kolorowo.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!