Pierwszym elementem wykonania betonowej posadzki w pomieszczeniu w której nie było twardej nawierzchni, jest wyrównanie i wykonanie podkładu. Najczęściej stosowany jest piasek, może być też gruz, który trzeba wysypać w kolejności: gruby na spód, drobny na wierzch dla jak najdokładniejszego wyrównania powierzchni.

W obydwu przypadkach trzeba zadbać o dobre zagęszczenie powierzchni. Najlepszym sposobem będzie użycie zagęszczarki spalinowej, która pozwoli na wykonanie tej czynności sposób dokładny i równomierny.

Dostęp to tego rodzaju urządzeń jest szeroki, a i ceny wynajmu nie są wygórowane. Wypożyczenie solidnej zagęszczarki (o masie 100-160 kg) na dobę to koszt 100-150 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zużytej benzyny (zużycie paliwa: 1-1,5 l/godz. ciągłej pracy) oraz kaucję (najczęściej około 500 zł), która jest zwracana w chwili oddania sprawnego sprzętu.

Powierzchnię można ubić oczywiście innymi metodami – maszynami czy urządzeniami posiadanymi w gospodarstwie. Ujeżdżanie kołami ciągnika, wałowanie – to często wykorzystywane sposoby na wykonanie tej czynności. Można je zastosować jeśli w budynku nie ma ograniczeń architektonicznych. Z reguły jednak efekty pracy zagęszczarką są lepsze.

Na utwardzonym podłożu trzeba utworzyć warstwę nieprzepuszczalną, tak aby uszczelnić je pod wylewany beton. Wystarczy rozłożenie zwykłej folii budowlanej, ale trzeba przy tym uważać żeby jej nie podziurawić.

Zasadniczym etapem jest wylewanie betonu (pomijając poziomowanie i ustawienie szalunków). I tu powstaje pytanie: czy wykonać go we własnym zakresie, czy zamówić gotowy?

W pierwszym przypadku na pewno będzie taniej – w zależności od kilku czynników – nawet o 20-40 proc. To właściwie jedyny ważny argument przemawiający za przygotowaniem betonu we własnym zakresie. Trzeba mieć bowiem na uwadze wiele innych detali, takich jak zazwyczaj potrzeba najmu siły roboczej, zamówienie lub przywiezienie we własnym zakresie cementu, żwiru, dostęp i koszt wody, koszt energii elektrycznej zużytej przez betoniarkę i czas wykonania wylewki.

Do tego dochodzi najważniejsza kwestia – jakość powstałego w ten sposób betonu. W praktyce beton wykonany sposobem gospodarczym będzie miał gorsze parametry od dostarczonego ze sprawdzonej betoniarni, nawet jeśli proporcje cementu do żwiru będą zachowane.