Większość gospodarstw rolnych, z uwagi na swoją wielkość, nie jest w stanie samodzielnie sfinansować tak kosztownej inwestycji. Z drugiej strony kombajn zbożowy jest na polskiej wsi maszyną, którą najczęściej świadczy się usługi rolnicze. Warto więc skorzystać z możliwości jakie daje nowy PROW na lata 2014 - 2020 i postarać się o dofinansowanie na zakup kombajnu zbożowego z przeznaczeniem na świadczenie usług.

Przedstawiamy pomysłowy sposób na to, jak można skorzystać z działania “Rozwój przedsiębiorczości - Rozwój usług rolniczych” w ramach PROW 2014 - 2020 w połączeniu z ideą usługowych grup maszynowych, aby zakup nowego kombajnu był w zasięgu naszych możliwości finansowych. Wspomniany program dofinansowuje zakup maszyn nabywanych przez firmy usługowe. Tak więc naszym zadaniem będzie dołączenie do takiej firmy, zakup maszyn oraz docelowo odzyskanie 50% wydanej kwoty w formie refundacji. Za te właśnie pieniądze nasza grupa kupi kombajn. Jak zrobić to w możliwie najprostszy sposób?

Istnieje także możliwość pozyskania środków na zakup nowych maszyn użytkowanych wspólnie przez grupę rolników z programu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach nowego PROW. W tym przypadku poziom dofinansowania może być nawet wyższy bo uzależniony jest od ilości członków w grupie maszynowej. Na jednego rolnika przypada do 200 tys. zł dofinansowania w formie 60% refundacji poniesionych wydatków na zakup maszyn. Nie trzeba tu zakładać firmy, ani świadczyć usług. Usługowe użytkowanie maszyn rolniczych można dobrze zaplanować z pomocą aplikacji GrupyMaszynowe.pl, aby każdy z rolników na równych zasadach miał dostęp do wspólnego parku maszynowego.

Z pomocą przychodzi zespół doradców ds. ekonomiki mechanizacji rolnictwa z serwisu GrupyMaszynowe.pl. Firma specjalizuje się w zakładaniu i prowadzeniu dla rolników grup maszynowych za pomocą aplikacji web i mobile. Jak twierdzi zespół serwisu, jedyne co rolnik musi zrobić, by mieć szansę na nowy kombajn to rejestracja na stronie GrupyMaszynowe.pl lub zwykły kontakt telefoniczny bądź e-mail. Resztę formalności poprowadzi już mobilny doradca.