Mało kto wie, że francuska firma Jeantil produkuje nie tylko rozrzutniki obornika, ale także wozy asenizacyjne, wycinaki do kiszonki, ścielarki do słomy, przyczepy do zadawania pasz oraz szeroką gamę wozów paszowych dla małych, średnich i dużych gospodarstw. Szczególnie tę ostatnią grupę maszyn będzie można zobaczyć podczas jesiennej wystawy Agro Show.

Wozy paszowe Jeantil można podzielić w zależności od szerokości zbiornika na dwie grupy. Pierwsza to wozy ze zbiornikiem o szerokości 2,2 m, których pojemność wynosi od 8 do 20 m3. Drugą grupę stanowią maszyny o szerokości zbiornika 2,4 m i pojemności od 9 do 41 m3.

Rama nośna wykonana jest z prostokątnych profili zamkniętych i typu „C", dzięki czemu resztki paszy i brudu nie zostają na maszynie co może być przyczyną korozji. Tak wykonany szkielet ma zapewnić sztywność i odporność na różnego rodzaju naprężenia, a jednocześnie stanowi pewne podparcie zbiornika.

Zbiornik na paszę jest od góry standardowo zakończony stożkiem, który ograniczona wysypywanie paszy włóknistej podczas mieszania, a jednocześnie powoduje zawracanie rozdrobnionego materiału do środka mieszalnika.

Wozy paszowe Jeantil mogą posiadać 1,2 lub 3 pionowe ślimaki w zależności od ich pojemności. Charakterystyczna (stopniowana, nie gładka) budowa ślimaka, sprawia że pasza jest intensywnie mieszana. Na każdym ślimaku jest po siedem noży z regulowanym kątem natarcia, hartowanymi węglikiem wolframu.

Skok ślimaka wynosi 500 mm i jest dostosowany do wszystkich rodzajów paszy. Każdy ślimak wyposażony jest w 7 noży z regulowanym kątem natarcia, hartowanych węglikiem wolframu. W dolnej części znajdują się dwa noże wygarniające, ustawione naprzeciw siebie, które płynnie wygarniają pasze ze zbiornika.

540 lub 1000

Kupujący wóz paszowy Jeantil ma do wyboru wiele rodzajów przekładni. Możliwy jest wybór obrotów silnika od 18 do 43 obr/min. Najczęściej jednak stosowana jest przekładnia dwubiegowa, która pozwala na obroty ślimaka 18/33 obr/min.

- Wiemy od klientów, że zdarza się że przygotowana w wozie pasza nie jest wydana zwierzętom na raz, a później aby uruchomić mieszadło potrzeba znacznie większej siły - szczególnie dotyczy to większych wozów. Bardzo dobrze w takich przypadkach sprawdza się przekładnia dwustopniowa, która pozwala ruszyć z wolniejszego biegu. W ofercie są też przekładnie na WOM 1000 obr./min - mówi Jarosław Żebrowski z firmy Gregoire-Besson Polska, oficjalnego przedstawiciela marki Jeantil.