Dłuższy okres wykorzystania rocznego maszyny (w tym przypadku jej podwozia) zdaniem większości producentów pozwala na zmniejszenie jednostkowych kosztów pracy agregatu o co najmniej 25 proc. Decydując się na zakup kolejnych, wymiennych narzędzi, ograniczamy koszty wyłącznie do zakupu nadwozia. Jest to znaczna wartość, która w przypadku standardowych maszyn, np. wozów asenizacyjnych czy rozrzutników obornika, skutkuje oszczędnościami na poziomie pomiędzy 50 a 70 proc. ceny całej maszyny.

Sama konstrukcja układu wymiennych nadwozi oraz podwozia w większości oferowanych produktów wygląda podobnie. Sprzęganie podwozia z danym typem nadwozia trwa z reguły nie więcej niż 20 min. Wystarczy podjechać pod dany osprzęt, unieść podwozie (zazwyczaj jest ono wyposażone w układ pneumatyczny bądź hydrauliczny), zabezpieczyć mocowanie układu, podłączyć niezbędne elementy przekazujące napęd na aktywne części maszyn i możemy ruszać pełnowartościową maszyną do pracy.

ANNABURGER

Jak przekonują przedstawiciele niemieckiej firmy Annaburger, na inwestycji w systemy wymiennych nadwozi można sporo zaoszczędzić. Ale warunkiem tego jest wnikliwa analiza potrzeb gospodarstwa i dobranie odpowiedniego osprzętu. Realne oszczędności w stosunku do zakupu odrębnych maszyn dedykowanych do konkretnych czynności mogą wynosić od 15 do nawet 50 proc. Ale w przypadku tej wyższej wartości mówimy o inwestycji w większą liczbę takich maszyn.

Sześć komponentów w czterech rozmiarach to aktualna oferta firmy Annaburger w zakresie systemów wymiennych nadwozi kierowana na europejski rynek. Najmniejszym układem podwozia jest w niej układ tandemowy o oznaczeniu HTS 20.79, którego dopuszczalna masa całkowita może wynosić 20 lub 21 t. Kolejno znajdziemy również model o oznaczeniu 22.79 z dopuszczalna masą 22 oraz 23 t. Poza tym w ofercie niemieckiego producenta dostępne są dwa modele oparte na 3-osiowym podwoziu z dopuszczalną masą całkowitą nawet do 33 t.

W zależności od wybranej opcji podwozia wśród dedykowanych nadwozi znajdziemy m.in. przyczepę objętościową (32-43 m3), rozrzutnik uniwersalny (17-29 m3), przyczepę uniwersalną z tylnym/bocznym wywrotem (23-32 m3), wóz przeładowczy (25-36 m3), Schubmax - przyczepę z przesuwną ścianą (36-41 m3) oraz wóz asenizacyjny (15-24 m3).