Zaprezentowana na europejskim rynku na początku listopada br. gama samojezdnych sieczkarni firmy John Deere zaprojektowana została zupełnie od podstaw. Tworzy ją 5 modeli, o oznaczeniu 8100, 8200, 8400, 8500 oraz 8600. Modele 8100-8500 dysponują silnikami o mocy od 380 do 585 KM. Dodatkowo w skład serii 8000 wchodzi topowy model o oznaczeniu 8600 z szerszym kanałem przelotowym i silnikiem generującym do 626 KM mocy maksymalnej.

Wszystkie maszyny napędzane są silnikami John Deere DPS (dla modeli 8100, 8200 jednostka o pojemności 9 litrów, pozostałe maszyny silnikiem 13,5 litrowym). Jednostki spełniają ostateczną normę emisji spali poziomu Tier IV.

W sieczkarniach zastosowano rozbudowany system elektronicznego sterowania układem napędowym i silnikiem. Jak zapewnia producent zamontowany w maszynach system ESM pozwala na automatyczne dopasowanie prędkości obrotowej silnika do aktualnego zapotrzebowania na moc i moment obrotowy, czyniąc realne oszczędności w zużyciu paliwa na poziomie do 20 %. 

Zastosowany w maszynie układ napędowy umożliwia ich rozpędzenie do prędkości 40 km/h. Tworzą go dwa potężne silniki hydrauliczne, które wykorzystywane są do napędu wszystkich 4 kół. Co ważne w przypadku poruszania się po drogach układ automatycznie odłącza napęd tylnej osi maszyny. Opcjonalnie na osi przedniej może być zamontowane ogumienie w rozmiarze R 42.

Seria 8000 wyposażona jest w kanał przepływu materiału w dwóch różnych długościach, w zależności od wymagań rolników. Długość cięcia materiału może być regulowana w zakresie od 3 do 52 mm.

Od podstaw zaprojektowana została również komfortowa kabina sieczkarni, w której znajdziemy znany z innych zielonych maszyn terminal Green Star 3. Maszyna może współpracować również z systemami elektronicznymi JD Link, FarmSight oraz HarvestLab. 

Podobał się artykuł? Podziel się!