Kupując maszynę John Deere, rolnik ma do wyboru szereg różnych zabezpieczeń, które chronią wartościowy sprzęt przed użyciem przez nieupoważnione osoby. Do takich rozwiązań należą dodatkowe zestawy spersonalizowanych kluczy, różnego rodzaju immobilizery, zarówno te montowane fabrycznie jak i uniwersalne, nowoczesne systemy oparte o rozwiązania telematyczne i geolokalizacyjne oraz specjalne systemy znakowania maszyn.

- Już na etapie zakupu sprzętu warto zainteresować się takimi rozwiązaniami szczególnie, że typowy kluczyk do stacyjki dostarczany wraz z nową maszyną nie może być traktowany jako główne i jedyne zabezpieczeniem przed kradzieżą - wyjaśnia Piotr Dziamski z John Deere.

Warto podkreślić, że wielu czołowych producentów maszyn rolniczych dostarcza w ich podstawowych wersjach kluczyki, którymi można otworzyć lub uruchomić inne egzemplarze maszyn tych lub nawet innych marek. To standardowa praktyki większości producentów maszyn.

Wynika to z faktu, że duża grupa sprzętu jest sprzedawana do właścicieli posiadających kilka maszyn danej marki lub liczną flotę. Ich pracownicy często korzystają z kilku maszyn w ciągu dnia, jak również często jeden pojazd jest używany w ciągu jednego dnia przez wielu operatorów. Jeden kluczyk do wielu stacyjek to sposób ułatwiając obsługę sprzętu.

Takie rozwiązanie pozwala również na szybkie przywrócenie maszyny do pracy w przypadku zagubienia standardowego kluczyka. Nie jest to zabezpieczenie przed kradzieżą, tym bardziej, że tego typu czyny dokonywane są często przez wyspecjalizowane grupy, dla których zabezpieczenie kluczykiem nie stanowi żadnej przeszkody.

W celu zabezpieczenia maszyny przed kradzieżą John Deere zaleca i umożliwia stosowanie dodatkowych systemów zabezpieczeń, które należałoby uwzględnić jako opcje dodatkowe w trakcie określania wyposażenia zamawianej maszyny lub jako wyposażenie dodatkowe po jej zakupie.

Indywidualny kluczyk

Jako wyposażenie opcjonalne możliwe jest zamówienie spersonalizowanych zamków do drzwi, korka wlewu paliwa oraz maski silnika. W tym przypadku właściciel ciągnika ma gwarancje, że jest to kluczyk, który pasuje tylko i wyłącznie do posiadanej maszyny.

Immobilizery

Immobilizer to układ elektroniczny, który zapobiega możliwości uruchomienia silnika przez nieupoważnione do tego osoby. Częścią immobilizera jest wbudowany w kluczyk układ scalony unikalny dla każdej maszyny.