Jednym z najważniejszych elementów zastosowanych w sieczkarniach, jest opcjonalny, uniwersalny zgniatacz ziarna KernelStar. Oparta na najnowszej technologii budowa opatentowanych żebrowanych dysków pozwala na dokładniejszą obróbkę ziaren i lepszy przepływ materiału w porównaniu z dyskami o gładkich krawędziach czy z tradycyjnymi zgniataczami walcowymi. Ten nowy system charakteryzuje się również zmniejszony zużyciem energii przy zachowaniu takiej samej wydajności.

Regulacja szczeliny może odbywać się mechanicznie lub elektronicznie. Zużytych dysków nie ostrzy się, ale wymienia na nowe – wymienione mogą zostać pojedyncze dyski. Żywotność ma być podobna jak tradycyjnych, walcowych zgniataczy ziarna i jest przewidziana na 1500 ha pracy

- Żeby zdemontować zgniatacz potrzeba 30-40 minut - przekonuje do łatwej w obsłudzie maszyny Paweł Kamiński z John Deere Polska. Po odkręceniu dolnej osłony sieczkarni, opuszczamy zgniatacz dźwignią zasilaną mechanicznie lub elektrycznie. Ważne żeby być na utwardzony podłożu. Aby później zamontować urządzenie, trzeba użyć na przykład wózka widłowego – mówi Paweł Kamiński z John Deere Polska.


Wyprofilowane, zachodzące na siebie dyski KernelStar charakteryzują się ponad trzy razy większą powierzchnią zgniatania w porównaniu ze starszymi systemami. W praktyce daje to znacznie lepszą obróbkę ziarna, co wyraźnie wpływa na jakość paszy przy uprawach o różnorakim charakterze oraz znacznie ogranicza ilości zbyt dużych cząstek.

Sugerowana cena detaliczna opcjonalnego zgniatacza to około 40 tys. zł netto. Podobał się artykuł? Podziel się!