Kamera zainstalowana z tyłu ciągnika to przede wszystkim wysoki komfort prowadzenia prac. Pozwala bowiem na bieżący podgląd obszaru za ciągnikiem a zatem kontrolę maszyn towarzyszących, bez konieczności obracania się na fotelu operatora.

W przypadku większych maszyn, takich jak: kombajny zbożowe, buraczane czy sieczkarnie samojezdne to przede wszystkim ogromne ułatwienie przy manewrowaniu maszyną do tyłu.

W każdym ze wspomnianych przypadków zwiększa się bezpieczeństwo pracy. Dzięki możliwości podglądu obszarów, które ciężko dojrzeć z pozycji operatora, ryzyko uszkodzenia maszyny, czy potrącenia osób pracujących w otoczeniu maszyny znacznie się zmniejsza. Warto zatem zastanowić się nad zakupem takiego dodatku, tym bardziej, że nie jest to duży wydatek.

Poszukując zestawu do monitorowania uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na szczelność kamery, którą opisuje parametr IP (współczynnik IP powinien być jak najwyższy - powyżej 66). Warto wiedzieć, że pierwszy znak wskazuje na stopień zabezpieczenia kamery przed ciałami stałymi, natomiast drugi przed przedostawaniem się wody do urządzenia.

Poza tym uwagę należy zwrócić również na solidność wykonania obudowy urządzenia (najlepiej jeśli jest ona metalowa) oraz uchwyt montażowy. Często zdarza się bowiem, że uchwyt nie jest zbyt solidny i naraża kamerę na drgania, przenoszone np. od obudowy kombajnu na którym jest zamontowana.

 Niektóre z kamer są przystosowane do pracy w instalacji elektrycznej 12 V, inne - 24 V, ale w tym przypadku producenci oferują z reguły zasilacze mogące pracować z napięciem 12 i 24 V.

Ważnym elementem przy wyborze zestawu jest  typ monitora. O jakości obrazu decyduje przede wszystkim jego rozdzielczość. Z reguły oferowane waha się ona od 582x510 do 628x582 pikseli. Poza tym im większy monitor tym lepszy podgląd na obraz odbierany z kamery. 

Najtańszy zestaw możemy zakupić w cenie około 300 zł brutto. Mowa o kamerze CMOS (typ matrycy) o kącie widzenia 120 stopni. Co ważne standardem w przypadku kamery jest funkcja „mirror” – czyli prawa strona na monitorze odpowiada prawej stronie za maszyną.

Niestety element nie ma funkcji noktowizora i jest wyposażony tylko w 9 diod, które mimo zapewnień producenta o możliwości podglądu obrazu w nocy niezbyt dobrze sprawdzają się w warunkach z niekorzystnym oświetleniem.