Przetrząsacze i zgrabiarki karuzelowe prawie wyparły inne typy maszyn do obróbki skoszonej trawy. Ich główne zalety to wysoka wydajność i bardzo dobra jakość pracy.

Przyglądamy się maszynom siedmiu producentów.

Kuhn

Kuhn posiada w ofercie 10 modeli przetrząsaczy zawieszanych i 6 modeli zaczepianych.

Występują one w szerokościach roboczych od 4,2 do 17,2 m. Do przenoszenia napędu wykorzystywane jest sprzęgło palcowe Digidrive wykonane z dwóch zazębiających się elementów z kutej, utwardzanej powierzchniowo stali. Układ pozwala na płynne przenoszenie napędu i składanie elementów maszyny nawet pod kątem 180 stopni. Dzięki oparciu każdego z wirników na kole kopiującym i ramie przegubowej wszelkie nierówności terenu są płynnie wybierane.

W barwach francuskiego producenta można kupić także zgrabiarki. Występują one w wersjach zawieszanej, półzawieszanej i przyczepianej oraz w szerokościach roboczych od 3,2 do 14,7 m. Oprócz 1- i 2-karuzelowych zgrabiarek tradycyjnych dostępne są także maszyny 4-wirnikowe oraz 2-wirnikowe z bocznym odkładaniem pokosu. W przypadku tych ostatnich nie występuje wspólna rama, a karuzele połączone są za pomocą ramienia i do transportu wykorzystują swoje koła kopiujące. Oprócz odkładania pokosu na bok umożliwiają formowanie jednocześnie dwóch pokosów, a według producenta potrafią także prawidłowo zgrabiać zielonkę podczas zawracania.

Kuhn oferuje dwa modele przetrząsaczo- zgrabiarek. Oba wyposażone są w dwa wirniki z poziomo pracującymi palcami, które zapewniają utrzymanie obrabianego materiału możliwie nisko - zapobiega to jego rozwiewaniu. Poziomą pozycję palce robocze uzyskują na skutek działania siły odśrodkowej. Po zatrzymaniu karuzel, automatycznie wracają do pozycji transportowej, czyli do pionu. Oprócz zmniejszenia szerokości transportowej poprawia to również bezpieczeństwo w czasie przejazdu na pole. Zmiana maszyny z przetrząsacza w zgrabiarkę i odwrotnie wymaga m.in. zmiany ich pozycji.

Można tego dokonać bez użycia narzędzi.

Dodatkowo należy odpowiednio ustawić osłony kierujące i koła. Różnica pomiędzy dwoma modelami polega na różnym ułożeniu zgrabianego pokosu - jeden odkłada go pośrodku, uzyskując szerokość pracy 3 m, drugi z boku, uzyskując szerokość zgrabiania 3,6. W czasie przetrząsania obie maszyny rozrzucają zielonkę lub siano z 3-metrowego pasa łąki.